AKTUÁLNĚ: Gattuso o své nemoci: Četl jsem, že mi zbývá jeden měsíc života

Neapol vydřela ve středečním večeru bod v utkání Serie A s Turínem, největší pozornost však na sebe strhla pozápasová slova Gennara Gattusa.

Trenér Neapole odhalil, že posledních 10 let trpí nervosvalovým onemocněním. A právě po zápase s Turínem se rozhodl prozradit podrobnosti.

“Na úvod bych rád řekl něco dětem, které nejsou spokojené se svým vzhledem ať už z jakéhokoliv důvodu. Život je skvělý a musíte ho žít naplno. Nedělejte si zbytečné starosti s těmito věcmi. Dívejte se vpřed, protože život je nádherný a zaslouží si být prožit. Můj problém s okem zase pomine a bude vypadat ještě lépe než předtím,” poslal srdečný vzkaz dětem po celém světě.

Gattuso byl nucen kvůli své nemoci nosit během posledních zápasů pásku přes oko a cítil potřebu vysvětlit, co se vlastně děje. “Trpím myastenií (podrobnosti o nemoci níže). Mám ji už 10 let a to je potřetí, kdy se ozvala. Tentokrát se cítím opravdu mizerně, ale přejde to, oko se samo napraví. Vidím dvojmo, je obtížné se s tím srovnat. Jen opravdový šílenec jako jsem já, s tím může i nadále pokračovat.”
Navzdory svému stavu byl přítomen s mužstvem na trénincích i zápasech. “Nelíbí se mi, co aktuálně prožívám, ale akceptuji to. V životě se prostě někdy dějí špatné věci.”

“Dělám to, co miluji, toto je můj život. Kdybych se měl rozhodnout, jak to skončí, chtěl bych, aby to bylo tam, kde trávím nejvíc času – na hřišti.”

Fanoušky však přesto ubezpečil, že jeho stav v současnosti není životu nebezpečný. “Vím, že pro mé hráče není snadné mě takto vidět. Četl jsem dokonce, že umírám a zbývá mi jeden měsíc života. Ale nebojte se, neumírám – jsem stále tady.”

Myasthenia gravis (MG) je autoimunitní onemocnění postihující nervosvalový přenos. Znamená to, že je oslaben volný pohyb, který vykonává příčně pruhované svalstvo. Typicky nelze udržet oční víčko v obvyklé poloze, jedno nebo obě víčka jsou pokleslá. Může se objevit i dvojité vidění. Vyskytuje se zhoršená výslovnost podle délky hovoru, na počátku písmeno R, jazyk jakoby dřevění, dále pak měkkých souhlásek ř,ž,š a poté i slabik. Tento stav doprovází zhoršující se polykání až neschopnost polknout s možností vypadnutí sousta ústy ven nebo vytékání tekutin. Také oslabení žvýkacího svalstva po delším kousání houževnatějšího pokrmu, jako např. zeleniny, je velmi nepříjemné. Obtíže jsou typické tím, že jejich intenzita kolísá. V krajním případě dochází k myastenické krizi, kdy je pacient ohrožen na životě. Je to v případě, kdy dojde k zeslabení dýchání až k úplné zástavě dechu.
/**/