Tajemství za útratou Chelsea ve výši 611 MILIONŮ €! Takto Blues geniálně obešli Finanční fair-play, UEFA reaguje
Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace
Vedení Chelsea se po příchodu nového majitele, amerického miliardáře Todda Boehlyho, postaralo o jedny z nejšílenějších přestupových období ve fotbalové historii. Od léta 2022 přivedlo nespočet hráčů, za které z klubové poklady postupně uvolnilo přes 600 milionů eur. Třešničkou na dortu pro fanoušky Blues byl závěrečný den zimního přestupového okna, kdy klub doklepl příchod Enza Fernándeze z Benficy Lisabon, z nějž učinil vůbec nejdražší posilu v historii Premier League. I přes enormní útratu se však londýnský celek porušení pravidel FFP bát nemusí.
Marnotratná Chelsea navázala na rekordní útraty v letním přestupovém období rekordními útratami také v období zimním. Podpis dalších 8 hráčů včetně Enza Fernándeze za 121 milionů eur navýšil výdaje Chelsea za posledních 7 měsíců na astronomických 611 milionů eur.
To je v porovnání více, než dokázaly utratit dohromady všechny kluby v Bundeslize či LaLize. Jak je tedy možné, že Blues svým rozhazováním neporušili pravidla finanční fair-play, ani pravidla PL stanovující maximální výši ztrát za tříleté období?
Londýnský klub tyto pravidla obešel pomocí podepsání dlouhodobých kontraktů, které jim umožnily rozložit náklady na hráče do více období: „Podepsání smlouvy s Mudrykem na osm a půl roku je způsob, jak se vypořádat s účetnictvím a finančním fair-play. A to tak, že vezmete těch 88 milionů liber a rozdělíte je na osm a půl dílů, což vás vyjde na něco málo přes 10 milionů liber ročně,“ vysvětluje finanční odborník na fotbal Kieran Maguire. Chelsea využila tzv. amortizace, tedy postupného odepisování počátečních nákladů, při každém zimním přestupu, všech 8 nových posil Blues obdrželo kontrakt na 6 a více let.
Vsaď si na zápas Barcelona-Betis nebo Real Madrid-Valencia a získej v rámci Betano mise Sázku zdarma v hodnotě 500 Kč
„Při rozložení nákladů u hráče za 50 milionů se smlouvou na 3 roky vám to vyjde na nějakých 17 milionů ročně, ale u Chelsea by se výdaje snížily díky osmileté smlouvě na 6 milionů za rok. Když ale prodají hráče, celá částka se bere jako okamžitý zisk. Pokud by tedy prodali třeba Gallaghera za 40 milionů a podepsali by nějaké hráče na 7 let, mohli by za ně utratit 280 milionů a pokud jde o FFP, bilance by byla vyrovnaná.“
➡️Ronaldo zpátky do Evropy! Kouč Al Nassru promluvil o největší hvězdě klubu
Taková strategie však může mít i svá negativa: „Velký problém nastane v případě, že příchozí posily nebudou podávat dobré výkony. Pak máte najednou v týmu hráče, kterým platíte majlant, a jste k tomu zavázáni na dalších 6 nebo 7 let. Chelsea si navíc musí pohlídat nové pravidla UEFA, které vstoupí v platnost od tohoto léta, které budou limitovat výdaje klubů na mzdy a čisté náklady za přestup,“ komentuje počin londýnského klubu. (reakce UEFA níže).
Chelsea je rovněž limitována 25členným týmem. Kvůli pravidlům UEFA musí klub zaregistrovat své posily na listinu A, kde má londýnský celek nyní volné pouze jedno místo, a trenér Graham Potter tak bude muset udělat patřičné změny v kádru. Pro vyřazovací fázi Ligy mistrů pak může klub učinit na soupisce pouze tři změny, takže některé nové posily si v této sezoně za Chelsea v milionářské soutěži určitě nekopnou.
Taktiku Chelsea však v budoucnu už nikdo nenapodobí. UEFA zareagovala na vypočítavé jednání Blues změnami v pravidlech, kdy kluby budou moci rozprostřít přestupovou částku do maximálně pětiletého období.