PŘÍBĚH: Fenomén Buffon. Díky této náhodě se stal ze záložníka Parmy jeden z nejlepších gólmanů v historii

Gólmanská ikona, o které mají povědomí nejen fotbaloví fanoušci. 43letý Ital se nesčetněkrát zapsal do fotbalové historie, málokdo však ví, že za jeho brankářskou kariérou stojí pouze shoda náhod.

Gianluigi Buffon se narodil 28. ledna 1978 v italském městě Carrara. Během svojí bohaté kariéry vyhrál nespočet trofejí, včetně té nejcennější, když v roce 2006 ovládl s italským národním týmem světový šampionát. V letech 2003, 2004, 2006, 2007 a 2017 byl vyhlášen nejlepším gólmanem roku.

Většinu svoji kariéry strávil v Juventusu, díky čemuž se stal ukázkou fotbalové věrnosti a loajality. Italský gólman totiž svůj klub neopustil ani v dobách největší krize, a to když Stará dáma sestoupila kvůli korupční kauze do druhé italské ligy.

Fotbalové počátky Buffona se píší v Parmě, kde ovšem nezačínal na pozici gólmana. Italský mladík totiž ve skutečnosti začínal jako záložník. Jak se tehdy dostal k brankářským rukavicím?

“Jednoho dne nám v dorosteneckém týmu chyběl brankář, a já se nabídl, že ho v bráně zaskočím, protože už tehdy jsem občas chodíval do brány, když jsem hrál fotbal s přáteli. Řekl jsem si: ‘Půjdu do branky, proč ne? Bude to nová zkušenost a legrace. Mezi třemi tyčemi jsem si to užíval, čehož si všiml také náš trenér. Uvědomil si, že mi to v brance jde opravdu výjimečně. Bylo mi tehdy 12 let,” rozpovídal se o svých začátcích Gigi v jednom z řady rozhovorů. Tímto však souhra okolností konce nenabyla.

Buffon tak přesedlal ze záložníka na brankáře a začal vylepšovat své dovednosti. O pár let už o něm napsaly článek první novinové plátky, když předvedl parádní výkony na Mistrovství světa do 15 let. Trenér brankářů Parmy Ermes Fulgoni mu pak předpověděl úspěšnou budoucnost: “Věřím, že budeš pravidelně nastupovat do ligových zápasů, než ti bude 20,” říkával mu.

19. listopadu 1995 bylo Buffonovo osudové datum. Debut v Serii A, ještě k tomu proti gigantovi AC Milán. Tehdejší gólman Parmy Luca Bucci byl zraněný, a kouč tak mezi tři tyče postavil 17letého mladíka, Gianluigiho Buffona. Ten si v utkání vedl ohromně. Vychytal hned několik gólovek a udržením čistého konta přispěl k bezbrankové remíze proti týmu, který na konci sezóny slavil ligový titul.

“Zasloužili jsme si vyhrát, ale tři body jsme nezískali, protože Parma měla v brance Buffona,” taková byla pozápasová slova milánského kouče Fabia Capella.

A zbytek už je historie. V roce 2001 se Buffon, jakožto vítěz Superpoháru UEFA a italského poháru z roku 1999, stěhoval do Juventusu. Stal se tehdy nejdražším gólmanem v historii. Stará dáma za něj zaplatila na tu dobu neuvěřitelných 52 milionů euro. O 19 let později si v dresu Bianconeri připsal 649. ligový start, čímž překonal rekord v nejvyšším počtu startů v Serii A, který do té doby držel Paolo Maldini.

Nyní se veterán mezi brankáři vrátil zpátky tam, kde celý příběh začal. Po konci sezóny 2020/21 Gigi oznámil konec v Juventusu a přestup do mateřské Parmy, které se bude snažit pomoct k návratu mezi italskou elitu.

Na Buffonovy brankářské začátky v Serii A se můžeš podívat níže v krátkém videu.


/**/