Chelsea v pasti. Nezvyklý důvod nemožnosti vyhazovu Pochettina dosvědčuje kritickou situaci

Pod vedením Grahama Pottera a Franka Lamparda to neklapalo a nyní se zdá, že se o výraznou změnu nezaslouží ani Mauricio Pochettino. Chelsea posbírala v lize pouhých 31 bodů ve 23 zápasech a v tabulce ji patří až 11. místo. Tlak na argentinského kouče se stupňuje každým zápasem. Vedení londýnského celku má ovšem svázané ruce, neboť si vyhazov dalšího kouče nemůže dovolit.

Londýnský velkoklub přišel v létě zachránit zkušený trenér Pochettino, bývalý lodivod Tottenhamu či PSG. Jenže ani pod jeho vedením to Blues zatím nešlape. Chelsea se po 23. kole nachází ve středu tabulky, s negativním rozdílem skóre a blíže k sestupovému pásmu než k pohárových příčkám.
Po posledních dvou ostudných porážkách, kdy londýnský celek inkasoval v lize od Liverpoolu i Wolves čtyři góly, se začalo hojně spekulovat o Pochettinově předčasném konci. Podle britských médií však není Argentincův odchod mezi dostupnými možnostmi. Na vině je nepříznivá situace s finanční fair-play.

➡️Agent Čecha o přestupu do Barcelony! Bylo prakticky hotovo, pak se ale vynořil neznámý Laporta, vzpomíná

Výdaje rozhazovačné Chelsea se od Boehlyho příchodu přehouply přes astronomickou miliardu liber. Nákladné příchody nových hráčů v relativně krátkém období byly realizovatelné především díky hrátkám s délkou smluv. Blues porozdávali řadě hráčů riskantní kontrakty až na osm let. Díky tomu mohli rozložit výdaje do vícero období a dodržet tak pravidla FFP. (pokračování níže)
Jak se však ukazuje, i přes využití mezery v pravidlech bude mít Chelsea co dělat, aby dala účetnictví do pořádku. Už za aktuálního stavu bude muset v létě proběhnout výprodej hráčů, na kterém klub musí utržit zhruba 100 milionů eur. Vyhazov Pochettina, jemuž vyprší kontrakt až za 18 měsíců, by pak klub zatížil o dalších 11,6 milionů eur, které by musel později nahrabat na prodejích.

Nové vedení Blues rozhodně neponechá nic náhodě, protože trest ztráty bodů spojený s porušením pravidel by mohl mít pro celý projekt tragický následek. Kdyby Londýňané kupříkladu ztratili v této sezoně stejně jako Everton 10 bodů, krčili by se pouhé 2 body od sestupových pozic.

 

/**/