Agent Čecha o přestupu do Barcelony! Bylo prakticky hotovo, pak se ale vynořil neznámý Laporta, vzpomíná

Kariéra Petra Čecha je neodmyslitelně spojována s londýnskou Chelsea, kde se během 11 let podepsal mimo jiné pod 4 mistrovské tituly a památný triumf v Lize mistrů. Dřívější kapitán české reprezentace v Anglii vytvořil několik dodnes nepřekonaných rekordů a stal se brankářskou modlou fanoušků Blues. Ti za jeho příchod mohou vděčit i Joanovi Laportovi, který Čecha připravil o senzační přestup do Katalánska.

Petr Čech opustil české fotbalové prostředí v roce 2002, kdy ze Sparty zamířil do Rennes. Ve Francii vydržel pouze dvě sezony, než se přesunul na věhlasnější adresu do Chelsea. Tehdy 22letý gólman se stal záhy jedničkou v bráně, jelikož zkušenějšího Cudiciniho vyřadilo na začátku sezony zranění. Tím započalo Čechovo legendární 15 let trvající působení v Premier League, za nějž byl později v roce 2023 zařazen do síně slávy anglické soutěže.
Jak ale odhalil v únorovém rozhovoru pro Livesport Čechův tehdejší agent Pavel Zíka, vše mohlo být úplně  jinak. Nechybělo totiž mnoho a český reprezentant mohl místo na Ostrovy zamířit do španělské La Ligy. Velkou kariéru mohl vybudovat v Barceloně, přestup do katalánského velkoklubu však ztroskotal na neúspěchu favorizovaného kandidáta na prezidenta.

„Petr vždy miloval španělský fotbal. S Barcou jsme jednali půl roku předtím, než začala jednání s Chelsea. V létě 2003 jsem měl prakticky domluvený přestup Čecha do Barcelony. Bylo to v době voleb prezidenta. Byli jsme v kontaktu s Lluísem Bassatem, což byl největší favorit, který v předvolebních průzkumech drtivě vedl. Bylo to prakticky hotové,“ popisuje Zíka okolnosti. (pokračování níže)
Pak ale nastal nečekaný zvrat. „Jak už ale během volebního období bývá zvykem, hodně se při nich naslibuje. Náš přestup byl hodně závislý na výsledku voleb, které nakonec ovládl tehdy ještě neznámý právník Joan Laporta i díky svému prohlášení, že do klubu přivede Davida Beckhama,“ vzpomíná na léto před 21 lety.

➡️Bellingham má problém! La Liga si k vyšetřování najala specialistu, hrozí stopka na několik zápasů

Po zvolení Laporty k slibovanému příchodu Beckhama sice nedošlo, avšak Laporta měl spadeno i na řadu dalších hráčů, včetně známého tureckého gólmana: „Na jeho listině hráčů mimo jiné figuroval turecký gólman Reçber, který nakonec přišel místo Petra Čecha. Bylo to pro nás velké zklamání.“

 

/**/