Rovnou do skupiny Ligy mistrů! Slavia se může už příští sezónu vyhnout kvalifikaci, nemusí být ani mistr

Fantastické tažení českých klubů fotbalovou Evropou přináší první ovoce. Slavia Praha totiž může už od příští sezóny naskočit do skupinové fáze Ligy mistrů.

Plzeň, Slavia a Sparta, tři týmy, díky kterým český klubový koeficient v posledních měsících pořádně narostl. Před sezónou startovalo Česko na 18. pozici, což znamenalo čtyři týmy v evropských pohárech. Teď je ale situace naprosto odlišná.

Vánoční nadílka PRÁVĚ TEĎ U BETANA! 250 FREE SPINŮ + 300 KČ ihned po registraci

Bohemians z pohárů vypadly záhy s norským šampionem Bodø/Glimt, Plzeň zase byla blízko blamáži už ve druhém předkole Konferenční ligy s Dritou, Sparta pro změnu z vysnívané Ligy mistrů málem propadla v předkolech až do Konferenční ligy. Zkrátka nic na začátku sezóny nenasvědčovalo tomu, že máme před sebou možná nejlepší pohárové období v historii českého fotbalu.

➡️Nepochopitelný zkrat rozhodčího! Haaland běsnil, takto si rýpnul i po zápase

Mimořádné výsledky vystřelily český koeficient k nebesům. Mimo top 5 lig a mimo Nizozemsko s Belgií nenahrála letos žádná krajina víc bodů. Česko tak aktuálně figuruje už na 11. pozici a reálně pokukuje na 10. místo Skotska, na které může dosáhnout už příští čtvrtek.
Nyní se hraje o nasazení do evropských pohárů pro ročník 2025/26. Udržení 15. pozice zajišťující 5 týmů v pohárech, se zdá být už jen formalitou. Konkurence bodově zaostává, navíc to s ní výhledově pro jaro nevypadá moc optimisticky. Důležité bude setrvání Sparty v Evropské potažmo Konfenereční lize. Se třemi týmy pro vyřazovací část by akcie českého fotbalu ještě vzrostly a reálně by se dalo pomýšlet na usazení mezi nejlepšími 10 zeměmi.

Profitovat ovšem můžeme z koeficientu už v příští sezóně. V případě, že se vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy kvalifikují do milionářské soutěže přímo z domácí soutěže, připadne jejich místo “náhradníkům” (vysvětlení pod tabulkou).


V prvé řadě ligovému mistrovi s nejvyšším pětiletým klubovým koeficientem ze země mimo elitní desítku. A jelikož Česko obsadilo pro následující ročník 15. místo, žhavým favoritem na postup přímo do skupiny je Slavia. Vyšší koeficient jako Pražané má už jen Šachtar, který momentálně hraje v lize čtvrtý flek a Basilej. Ta je na chvostu ligové tabulky.

Sešívaní mají však teoretickou šanci na Champions League i v případě, že se stanou českým vicemistrem. Do skupiny totiž půjde také tým s nejvyšším koeficientem ze všech klubů v kvalifikaci, tedy kromě 2. místa v české lize, by šlo o čtvrté místo z Francie, třetí z Nizozemska a 2. místa z Portugalska, Belgie a Skotska.

/**/