Špičkoví a stejně bez práce! Představujeme 6 světoznámých fotbalových trenérů na volné noze

Laurent Blanc

S Bordeaux titul ve francouzské lize, s PSG 11 trofejí, trenér národního týmu Francie. Zkušenosti a kvality jsou u 53letého Laurenta Blanca nezpochybnitelné. O jeho návratu na trenérskou pozici se už spekulovalo několikrát. Blanc si však svou dovolenou protahuje už téměř třetím rokem.

Julen Lopetegui

Ano. Také Julen Lopetegui patří mezi světovou trenérskou špičku. Jak pravý jedno moudro, 1 neúspěch zakryje všechny tvé úspěchy. U 52letého kouče to platí dvojnásob. I přes to, že ve si španělské reprezentaci vybudoval velké jméno, stačilo jedno rozhodnutí a fotbalový svět zapomněl. Samozřejmě mluvíme o jeho nešťastném úprku z reprezentace na post hlavního trenéra Realu Madrid. Bílý balet se netěšil ze získání náhrady za odstupujícího Zidaneho moc dlouho. Pod Lopeteguim tým nenašel svou tvář a po sérii úspěšných sezón přišla pro fanoušky tvrdá facka. Definitiva přišla v El Clásicu na konci října 2018. Zápas, kde dostal Julen poslední šanci ukázat, že na to má, dopadl katastrofálně. Barcelona smetla Real Madrid rozdílem třídy 5:1 i bez Messiho. Tento neúspěch na lavičce Realu Madrid znamenal pro Lopeteguiho jediné. Vše dobré bylo zapomenuto. Zůstal jen neutuchající posměch.

Eusebio Di Francesco

Konec Di Francesca v AS Řim prožívali zejména čeští fanoušci, kteří vnímali děni v klubu přes reprezentačního útočníka Patricka Schicka. Ten se pod italským trenérem nikdy nedostal do top formy. Velkou porci zápasových minut proseděl na lavičce. Když už se náhodou dostal na hřiště, postavil ho kouč na ne zrovna ideální pozici. Tak či tak nerozjel Di Francesco svou štaci v AS vůbec špatně. Jeho ofenzivní styl pojetí hry dotáhl Vlky hned v první sezóně na 3. místo v Serii A. Dalším významným úspěchem byl postup v Lize mistrů přes Barcelonu, kdy Římané otočili nepříznivý první výsledek z Camp Nou (1:4). Na domácí půdě předvedli fanouškům malý zázrak a porazili giganta 3:0. V další sezóně už ovšem hra AS pokulhávala. 5. místo a vypadnutí v Lize mistrů s Portem znamenala pro Eusebia konec.

Antonio Conte

Fanklub defenzivního fotbalu se musí rozradostnit při zmínce o tomto italském kouči. Pamatujete Juventus a jeho neprostupný val? Conte však sklízel se svým pojetím hry úspěchy. Má za sebou i reprezentační misi v italském nároďáku. Naposledy se však ukázal na Britských ostrovech. Coby kouč Chelsea dotáhl tým hned v 1. sezóně k mistrovskému titulu. Kvůli své horkokrevné povaze se ale dostal do křížku hned s několika hráči Blues, což se přetavilo ve spor s klubem. Po jedné úspěšné sezóně rozvázal s Chelsea kontrakt v dosti napjaté atmosféře. Do teď se obě strany soudí. Londýnský celek údajně Contemu dluží na výplatách.

Arsene Wenger

Věděli jste, že má tento francouzský stratég už 70 let? O to zajímavější je zjištění, že Wenger rozhodně neplánuje končit svou trenérskou kariéru. V posledních letech je to asi nejvíce užívaná postava při tvorbě memes a vtípků, ale nikdo mu neodpáře to, co s Arsenal za těch 20 sezón dokázal. Teď ho čeká nová výzva. A možná, když mu vedení jeho budoucího klubu dovolí utratit i pár milionů na posily, dočkáme se ještě i nějaké té trofeje a lepšího ligového umístění jako 4. místa.

Jose Mourinho

Tak jsme se tu pěkně sešli. Momentálně je bez angažmá i největší Wengerův “nepřítel” a oponent José Mourinho. Asi netřeba připomínat úspěchy jednoho z nejkontroverznějších trenéru v dějinách. Porto, Inter, Chelsea, Real Madrid… Avšak od skandálu s bývalou doktorkou Chelsea Evou Carneiro a smrti Josého otce neprožívá tento portugalský stratég zrovna šťastné období. V jeho posledním angažmá v Manchesteru United nedokázal docílit většího úspěchu. Tým pod jeho vedením nepředváděl dobré výkony a jediné, co stálo za zmínku, jsou velké nákupy a štiplavé poznámky portugalského trenéra. I proto je od konce roku 2018 bez práce.

/**/