Překonal Ronaldo Bicanův rekord? Podle FAČR má hvězdný Portugalec ještě co dohánět

Útočník Juventusu Turín, Cristiano Ronaldo, měl ve středu 20. ledna 2021 překonat Bicanův rekord v počtu nastřílených branek v oficiálních zápasech. Česká fotbalová asociace však přišla s informací, že hvězdný Portugalec ikonu československého fotbalu ještě nepřekonal.

35letý Portugalec ve středu vstřelil vítězný gól v italském Superpoháru proti Neapoli (video níže). Jednalo se o 760. trefu v jeho kariéře, čímž měl překonat střelecký rekord Pepiho Bicana. Podle FAČR má ovšem legendární československý kanonýr na kontě gólů mnohem více.

Zdroje o počtu oficiálních gólů Bicana se dělily na dvě skupiny. Jedny ukazovaly číslo 759, druhé pak 805. Renomovaný web RSSSF (Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation), který uváděl číslo druhé, měl ovšem připočítat 27 gólů, které Bican vstřelil za rezervu Rapidu Vídeň a dále jeho branky za amatérské týmy. Po odečtení těchto branek bylo tedy československému útočníkovi připisováno “pouze” 759 oficiálních zásahů. Česká fotbalová asociace nyní prohlásila, že data byla překontrolována a Ronaldo si bude muset na překonání rekordu ještě nějakou dobu počkat.
“Vybrat z nepřeberného množství Bicanových branek ty oficiální je velmi složité. Komise pro historii a statistiku vyšla z počtu branek, které Bicanovi počítají renomované mezinárodní statistické weby. Ten počet je 805 branek s poznámkou, že chybí góly vstřelené v roce 1952 za Hradec Králové v druhé nejvyšší české soutěži. Ty branky se nám podařilo dohledat, je jich 53 ve 26 zápasech,” uvedl na youtubovém kanále FAČR předseda komise pro historii a statistiku Jaroslav Kovář.

Kolik oficiálních gólů tedy Bican vstřelil? Dle slov Kováře by se mělo jednat o 821 zásahů: “Zároveň jsme ještě jednou prověřili veškeré další údaje a po této kontrole nám vyšel oficiální počet branek Bicana. Za komisi můžeme prohlásit, že Bican má na kontě 821 gólů vstřelených v oficiálních zápasech.”

Pro útočníka Staré dámy by to tedy znamenalo, že bude muset přidat za klub či reprezentaci dalších 62 tref, chce-li se stát nejlepším střelcem v historii.
Tímto gólem se měl včera Cristiano zapsat do fotbalové historie.

 

/**/