Zdrcující pravda! Laporta promluvil o situaci kolem Messiho odchodu i aktuálním stavu klubu

Fotbalový svět se vzpamatovává ze čtvrteční šokující zprávy o Messiho odchodu z Barcelony. Prezident Joan Laporta nyní sám vysvětlil okolnosti neúspěšného jednání s Argentincem a blíže popsal neblahou situaci uvnitř klubu.


Prezident Laporta se v pátek na tiskové konferenci rozmluvil nejen o překážkách v podpisu Messiho nové smlouvy, odhalil ale i další smutné zprávy o aktuálním stavu katalánského velkoklubu.

“Zdědili jsme klub v katastrofickém stavu. Finanční ztráty jsou nakonec horší, než se čekalo. Naše mzdy jsou kvůli jednomu jedinci (Bartomeu) nejvyšší v celé Evropě, fotbalový průmysl doporučuje mzdu mezi 65 % a 70 % z příjmu klubu, my jsme momentálně na 95 %. Mysleli jsme, že ztráta za minulou sezónu bude činit kolem 200 milionů eur, nakonec se však pohybuje okolo 490 milionů.”

“Nemáme žádné volné místo. Blokuje nás finanční fair-play. Abychom zaregistrovali Messiho, museli bychom prodat naše televizní práva na 50 let. Nemůžu učinit rozhodnutí, které ovlivní klub na takovou dobu dopředu. Barcelona je přes 100 let starý klub a ten stojí nad vším, znamená více než nejlepší hráč historie,” vysvětlil.
Devětapadesátiletý Španěl potvrdil, že si klub nemohl dovolit podepsat Messiho kvůli platovým stropům: “Přestože Barcelona a Lionel Messi dosáhli dohody a obě strany projevily jasný zájem dnes podepsat nový kontrakt, nemůže k tomu dojít kvůli finančním překážkám. Musím poděkovat Messiho zástupcům, že se s námi celé měsíce zabývali. 

“Měli jsme s Messim dohodu o podpisu pětileté smlouvy, Leo se vším souhlasil, dokonce si nechal snížit plat o více než 50 %. Přesto jsme nedokázali splnit pravidla finanční fair-play. Ani Leo není se situací spokojen, chtěl zde pokračovat. Je stejně šokovaný a nešťastný jako my.”

“Šance, že se situace změní a smlouvu s ním nakonec podepíšeme? Nechci nikomu dávat falešné naděje. Měli jsme jasně stanovený termín, jelikož za chvíli startuje nová sezóna La Ligy. Ten jsme ale nedodrželi…


“Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby nám La Liga dala nějakou výjimku, ale realita je bohužel jinde. Messi teď může zvažovat nabídky jiných klubů.”

“Je mi líto, že nemůžeme Messimu dát rozloučení, které si zaslouží. Nebylo lehké říct všem hráčům, že budeme pokračovat bez něj. Věřím ale, že budeme mít větší motivaci všem ukázat, jaký jsme skvělý klub. Nová éra začíná právě teď,” dodal staronový prezident klubu na závěr.

Messi opouští Katalánsko po dlouhých 21 letech. Během 778 zápasů v dresu Barcelony stihl argentinský kapitán nasbírat 672 gólů, 305 asistencí a 35 trofejí./**/