Zázračné EURO! Kterak turnaj ovládl tým, který ani nedokázal postoupit z kvalifikační skupiny

Českým fanouškům se v rámci největších překvapení na fotbalových šampionátech vybaví zcela jistě mistrovství Evropy z roku 2004, na němž se do dějin zapsalo šokujícím triumfem Řecko, které tehdy vystavilo stopku i našemu památného týmu pod vedením Brücknera. Ještě o kousek větší senzace se však odehrála o 12 let dříve. Evropský šampionát si podmanil tým, který se o účasti na turnaji dozvěděl pouhých 10 dní před výkopem.

Jeden z nejšílenějších zápisů do dějin fotbalových turnajů má na svědomí dánský národní tým, jemuž se v roce 1992 podařilo dobýt evropský trůn. Na šampionátu přitom původně neměl vůbec ani startovat a o jeho účasti bylo rozhodnuto až těsně před zahájením.

Získej přes odkaz u Betana EXKLUZIVNÍ BONUS 1000 KČ jen za ověření účtu a užij si EURO 2024 naplno!

V dané době se závěrečného turnaje účastnilo pouze 8 týmů, 7 postupujících z kvalifikačních skupin a hostující země, jíž bylo Švédsko. Dánové boj o vstupenku na šampionát prohráli s Jugoslávií, která ale byla následně z důvodu probíhajícího válečného konfliktu diskvalifikována, a tak místo připadlo Seveřanům coby druhému týmu ve kvalifikační skupině.

Nepřipravený dánský nároďák byl vhozen do skupiny se Švédskem, Francií a Anglií a neočekávalo se nic jiného, než že po třetím utkání jejich neplánovaný výlet skončí. Dánové, jenž si během dosavadních 3 účastí na Euru připsali pouze 2 vítězství, navíc přicestovali bez své největší hvězdy Michaela Laudrupa, který odpočíval po zisku doublu s Barcelonou. 65 % týmu bylo složeno z hráčů působících v domácí soutěži.
Tým okolo gólmanské legendy Schmeichela se na turnaji uvedl vyrovnanou bitvou s Anglií, jež vyústila v bezgólovou remízu. Po překvapivém úvodu však přišla rána v podobě těsné prohry se Švédskem, po níž zůstaly šance na postup Dánska minimální. V závěrečném kole se ale zázračně přihodilo přesně to, co náhradník za Jugoslávii potřeboval. Výhra nad Francií a neprohra Švédska se silnou Anglií.

Na řadu přišlo semifinále, kde na Schmeichela a spol. čekal úřadující šampion z Nizozemska. Vyčerpaní Dánové ubránili po dvou vstřelených gólech remízu, o postupujícím rozhodly pokutové kopy. Postupové oslavy outsidera mohly vypuknout po neproměněné penaltě Van Bastena. Na cestě za trofejí stál Dánsku poslední soupeř, úřadující mistři světa z Německa.
Historický triumf ve finále zpečetil tragický hrdina Kim Vilfort. Dánský záložník se během turnaje vrátil za svojí dcerou, která bojovala s leukémií. Ta jej ale přesvědčila, aby se vrátil a zasáhl do finále. Nakonec tak svého otce viděla nejenom se finále účastnit, ale i vstřelit poslední gól. Pár týdnů po konci šampionátu bohužel zrádné nemoci podlehla.

Dánové byli po zdolání Německa korunováni evropskými šampiony a dokonali tak jeden z nejšílenějších fotbalových příběhů v historii.

/**/