Tajemství PSG při podpisu Messiho a spol! Takto klub obchází finanční fair play
PSG během léta podepsalo hned několik hvězdných jmen, zatímco odešel pouze jediný hráč. Klubu se tak drasticky zvedly výdaje. Nabízí se tedy otázka, zdali vedení pařížského celku opravdu dodržuje pravidla Finanční fair-play?
Bylo to senzační přestupové období pro PSG. Doslova snové. Pařížský gigant podepsal zadarmo hvězdy typu Messiho, Ramose, Wijlanduma a Donnarummy. K tomu přišel Hakimi z Interu za 60 milionů eur. Klub za přestupy sice z většiny platit nemusel, nicméně zvučná jména se projevila v mzdových nákladech. Ty se navýšily o dalších 100 milionů eur.
Lionel Messi se po příchodu stal nejlépe placeným fotbalistou Paris Saint-Germain. Se svými 40 miliony za sezonu překonal i Neymara, který si ve Francii přijde ročně na 36,8 milionu eur. Hvězdný Argentinec navíc obdržel podpisový bonus ve výši 30 milionů eur. PSG ale nešetřilo na tučných výplatách a dodatečných bonusech u žádného z nově příchozích hráčů.
Ramos si v novém angažmá za sezonu vydělá 21 milionů eur. V žebříčku se tak nachází hned za třetím Mbappém, který pobírá o 4 miliony více. Donnarumma má ve smlouvě 12 milionů eur za sezonu, tedy stejný obnos, jako dosavadní gólmanská jednička Keylor Navas. Wijnaldum a Hakimi pak pobírají rovněž 9,8 milionů eur.
➡️Historická změna ve vysílacích právech! Liga mistrů i evropské ligy na jednom místě
Suma Sumárum, pařížský velkoklub zaplatí za všechny své hráče více než 300 milionů eur. Francouzská Ligue 1 sice nemá na rozdíl od La Ligy zavedené žádné platové stropy, přesto se dostáváme do alarmujících čísel.
Všichni víme, že francouzský celek má prakticky neomezené finanční prostředky. Avšak kvůli podobným případům UEFA zavedla pravidlo finanční fair-play. Předpis, který povoluje týmům utratit maximálně tolik, kolik si sami vydělají z fotbalové činnosti.
V čem tedy spočívá ono “kouzlo” PSG? Je to jednoduché. Pravidlo FFP totiž funguje zpětně. PSG tedy předloží svoji bilanci až na konci aktuální sezony. I kdyby se objevila nějaká porušení či nesrovnalosti, francouzský klub obdrží trest až příští rok. Do té doby bude mít vedení dostatek času případným problémům předejít.
Šéf PSG Nasser Al-Khelaifi se během Messiho první tiskovky ve Francii nechal slyšet, že klub s FFP problém nemá: „Pravidla finančního fair-play dodržujeme od prvního dne. Náš tým vždy vše pečlivě kontroluje předtím, než cokoliv uděláme. Leův podpis jsme si mohli dovolit. Pravidla FFP budeme vždy dodržovat.”
Jenomže poté, co do klubu přišlo spoustu nových hráčů, zatímco odešel pouze Mitchel Bakker za 7 milionů eur, se bude muset devítinásobný mistr Ligue 1 přece jen někoho zbavit.
➡️Další přestupová senzace! Ronaldo jako poslední dílek v týmu snů
Jako nejideálnější řešení se pro Pařížany jeví prodej Kyliana Mbappého. Francouzský reprezentant má i přes velké posílení kádru stále zájem o vysněné angažmá v Madridu. Pokud vedení PSG nechce riskovat, že o 22letého útočníka přijde v příštím roce (kdy mu končí smlouva) zadarmo, mohlo by jej prodat ještě během tohoto léta, případně v lednu.
Real by za Mbappého mohl nabídnout až 150 milionů eur, což by pařížskému celku vytrhlo poměrně velký trn z paty.