Rasismus v zápase Bulharsko-Anglie má dohru! Policie zasahovala na fotbalovém svazu

Fotbalisté Anglie nebyli v Bulharsku terčem rasismu poprvé.

Bulharský fotbal je sužován rasismem na svých stadionech již řadu let. V roce 2011 byla bulharská fotbalová unie pokutována za rasistické pokřiky fanoušků na adresu Ashleyho Younga, Ashleyho Colea a Thea Welcotta.

A opět Anglie! Tentokrát to schytali Raheem Sterling a Tyrone Mings

Vše začalo ve 28. minutě zápasu, kdy Angličané vedli už o dvě branky. Tehdy se z tribun domácích  začaly poprvé ozývat opičí skřeky, hučení a objevila se i nacistická gesta. Chorvatský sudí Ivan Bebek byl nucen poprvé zápas přerušit. Fanoušci byli následně skrze hlasatele upozorněni, aby s pokřiky přestali, nebo bude zápas kontumačně ukončen.

Další přerušení ještě před koncem prvního poločasu

Další pauza, která tentokrát trvala 2 minuty, přišla ještě před odchodem hráčů do kabin. Z tribun bylo vyhozeno několik desítek ultras.

O poločase se rozhodl k fanouškům promluvit i kapitán bulharského výběru Ivelin Popov a poprosil je, aby zanechali podobného jednání. Televizní snímky také ukázaly, že někteří fanoušci byli o poločase oblečeni v mikinách s nápisem ‘UEFA MAFIA: No Respect’ a někteří z nich dokonce hajlovali. Anglie však zápas nakonec dohrála a s čistým kontem nadělila bulharské reprezentaci 6 branek.

K celé věci se po zápase vyjádřil také předseda anglické fotbalové asociace Greg Clarke“Byl jsem na stadionu spolu s dalšími zaměstnanci fotbalové asociace. Sledovali jsme zápas a slyšeli jsme nějaké zvuky, připomínající zvuky, které vydávají opice. Sešel jsem více dolů a viděl skupinu lidí oblečených v černém vykonávající nevhodné aktivity.”

Následně Clarke dodal: “Rád bych, aby se tímto UEFA řádně zabývala. Vím, že rasismus neberou vůbec na lehkou váhu. Pokud říkáme, že máme ‘nulovou toleranci k rasismu’, tak i jediný člověk vydávající zvuk opic je jako kdyby se ozývalo lidí sto. Nulová tolerance je nulová tolerance.”

Bulharsko si během zápasu odpykávalo trest z předchozích utkáních.

Bulhaři si kupí jeden problém za druhým. Za incidenty, které se staly v červnu během kvalifikačních zápasů s Kosovem a Českou republikou nařídila UEFA uzavření části stadionu (konkrétně 5 000 míst z celkových 46 340) a volné místa byly pokryty transparenty s nápisem ‘Rovná hra’. Jaký přijde trest tentokrát, prozatím jasné není.

První rezignace na stole, vyjádření repre Bulharska nebo zásahovka na svazu?! Čti na další straně ->
1 2Next page

/**/