Neymar na odstřel? Kritika prezidenta PSG i uražené ego naznačují mnohé

Poslední zprávy okolo pařížského giganta ukazují na překvapivý výsledek. Eurosport, ESPN nebo RMC Sport mají jasno. Je možné, že si hvězdný Neymar toto léto sbalí saky paky a půjde o dům dál.

12 měsíců poté, co Neymar prodloužil s PSG smlouvu do roku 2025, se zdá být toto rozhodnutí jako nešťastné a unáhlené. Zejména po poslední kritice prezidenta klubu Nassera-Al-Khelaifiho. Majitel PSG apeluje na změnu přístupu hráčů i realizačního týmu.
Takto reagoval na otázku týkající se Neymarova možného přesunu v letním přestupovém období. “Možný odchod Neymara? Mohu vám říct, že od všech hráčů očekáváme mnohem více než v minulé sezóně. Mnohem více,” přiznal bez skrupulí.

“Všichni musí pracovat na 100 %. Evidentně jsme nebyli dostatečně dobří, abychom dosáhli svých cílů. Plány na další sezónu? Je to jasné. Pracovat každý den naplno, obětovat pro tento dres vše. Musíme být znovu pokorní. Musíme se změnit, abychom se vyhnuli častým zraněním, vyloučením a faulům, které ve můžou ovlivnit výsledek nadcházející sezóny,” vyslal Nasser jasný vzkaz.

A právě nejdražšího hráče světa se poslední slova týkají nejvíce. V minulé sezóně odehrál za PSG pouhých 28 zápasů, ve kterých zaznamenal 13 gólů a 8 asistencí. Kvůli jeho častým zraněním i přístupu si navíc během svého angažmá v Paříži znepřátelil značnou část domácího publika. Bučení a pískání fanoušků na jeho osobu v závěrečných zápasech sezóny je toho jasným důkazem.
Klub by navíc rád začal fungovat trochu víc ekonomičtěji. I z toho důvodu by se vedení PSG nebránilo Neymarově přestupu nebo hostování. Jeho gáže 700 000 eur týdně by klubové kase značně ulevilo. Podle ESPN si Nasser začíná uvědomovat, že se mu problematický Brazilec začíná hrubě nevyplácet.

Poslední kapkou měla být nespokojenost trenéra Pochettina s Neymarovým přístupem. Ten se snažil nastolit přísnější disciplínu a pravidla pro chování na hřišti i mimo něj. Zaužívané zvyklosti z let minulých ale během jedné sezóny změnit nedokázal. Frustrovalo ho, že klub kolem Neymara našlapoval po špičkách. Tomu by však mělo být konec.

Je patrné, že se chce PSG posunout dál, zvláště teď, kdy dokázali udržet Mbappého. Po výrocích prezidenta klubu by se změně angažmá údajně nebránil ani sám hráč. Proti jeho odchodu ovšem stojí jedno velké ale. Velká část klubů si nemůže dovolit pokrýt jeho přemrštěné finanční nároky. AC Milán, Inter, Juventus či Barcelona by teoreticky o jeho služby stáli, ale jejich finanční možnosti nejsou dostačující.

V Manchesteru City by jeho mzdu sice zaplatit mohli, proti jsou zase vysoké požadavky a nároky Pepa Guardioly k hráčům. Podobně na tom jsou v Manchesteru United. Finance jsou, ale do filozofie nového lodivoda Erika Ten Haga Neymar prostě nezapadá. Stejně tak by se 30letý fotbalista nevešel do Liverpoolu či Bayernu Mnichov.

U Realu Madrid není zas pravděpodobné, že by se po neúspěšných námluvách s Mbappém rozhodli pomoct PSG zaplatit Neymarův tučný plat. V posledních dnech se tak začalo spekulovat o jednom jediném možném kandidátovi, tedy o londýnské Chelsea.

Ve prospěch přestupu rozhodně hrají finanční možnosti nového majitele Blues Todda Boehlyho. V klubu navíc působí Neymarův bývalý kouče Thomas Tuchel. Právě on dokázal úspěšně pracovat s jeho komplikovanou povahou a vymáčknul z něj maximum. Tyto spekulace posílil také Neymarův kolega z reprezentace Thiago Silva. “Pokud Neymar zvažuje odchod z PSG, musí jít k nám do Chelsea,” prohlásil v jednom z rozhovorů.

Otázkou však zůstává, zdali by se na zranění náchylný Neymar ve fyzicky náročné Premier League chytil, a zdali by do Anglie vůbec šel. V minulosti totiž prohlásil, že po angažmá na Britských ostrovech úplně netouží.

/**/