Na každou sv*ni se vaří…! Americká vláda přichází s novými informacemi o pořadatelství MS 2022

Už téměř 10 let se táhne kauza ohledně ovlivňování volby MS v Rusku a Kataru. Do vyšetřování se tehdy zapojila i FBI, která přinesla hned několik důkazů ohledně “Platiniho-Blatterovy mafie” a  obrovských úplatků od obou států, které nakonec pořadatelství získaly. Teprve v pondělí 6. 4. 2020 se od amerického ministerstva spravedlnosti objevily některé usvědčující materiály oficiálně černé na bílem.

Po několika letech vyšetřování a obviňování americké ministerstvo spravedlnosti konečně uvedlo, že zástupci pracující pro Rusko a Katar podplatili funkcionáře FIFA, aby zajistili práva na hostování mužského světového šampionátu.

Prokurátoři odhalili nové podrobnosti o údajných úplatcích pro členy výkonného výboru FIFA, kteří měli hlasovat pro Katar, a dále obvinili pár bývalých výkonných pracovníků televizní společnosti FOX, kteří údajně provedli nezákonné platby k získání vysílacích práv pro mistrovství v Rusku i Kataru.

Paul Pogba mezi dvěma giganty, legendární Madridské duo opět pospolu? Přestup na trase Barcelona-Chelsea, pro Sancha nejsou peníze vše

Podle zveřejněné zprávy si Katar koupil hlasy minimálně od tří členů vedení FIFA. Za braní úplatků byli obviněni Nicolás Leoz, tehdejší předseda řídícího orgánu Jihoamerické fotbalové federace, Ricardo Teixeira, bývalý prezident brazilské fotbalové federace a Julio Grondona, tehdejší místopředseda FIFA a předseda argentinské fotbalové asociace. Ti v roce 2010 na schůzi výkonného výboru FIFA hlasovali právě pro Katar, který díky tomu porazil protikandidáta USA. Leoz a Teixeira jsou však již po smrti a Grondona je na svobodě v Brazílii, kde je aktuálně mimo nebezpečí. USA totiž nemá s Brazílií smlouvu o vydávání trestně stíhaných osob.
Bývalý ředitel společnosti Torneos y Competencias (klíčová argentinská firma zprostředkovávající sportovní přenosy atd.), Alejandro Burzaco, v roce 2017 potvrdil, že všichni tři výše zmiňovaní Jihoameričané obdrželi úplatky v hodnotě milionů dolarů. Peníze měly putovat na bankovní konta na Panenských ostrovech a Kypru.

Vyšetřovatelé se dále zabývají korupcí, související s prodejem televizních práv na předchozí i nadcházející šampionát. Mezi lety 1994 – 2014 měla vždy vysílací práva společnost ESPN, nicméně v roce 2011 získala na šampionáty v roce 2018 a 2022 společnost FOX. FIFA před nedávnem udělila společnosti FOX vysílací práva také na šampionát v roce 2026, aniž by proběhlo jakékoliv výběrové řízení.

Obviněných je ve skutečnosti ale mnohem více. Prakticky všichni, kteří jsou spojováni s korupcí během volby pořadatelství MS v Rusku a Kataru, už ve vedení FIFA dávno nejsou.

Nepřímé důkazy FBI ukazují také na Platiniho vazby s vládou Francie a jejich společný trojúhelník s Katarem. Jejich dohoda vypadala ve zkratce nějak takto:

Bohatý Katar chce získat pořadatelství MS 2022 -> Platini má kontakty ve vedení FIFA a je schopen ovlivnit jejich mínění během hlasování -> Na oplátku bere Platini i s jeho kumpány tučný obnos. Navíc musí Katar odkoupit od Francie armádní vybavení, včetně stíhaček staršího typu. Podmínkou je také vstup bohatého katarského investora do fotbalového PSG, který má za úkol dostat klub na vyšší úroveň, tím se napumpují peníze do celé ligy, koupením hvězdných hráčů také vzroste prestiž a cena francouzského fotbalu atd. (Když si dá člověk 5 a 5 dohromady, uvidí jak se od té doby ve Francii fotbalové prostředí změnilo) -> Všechny strany dohodu dodrží. Francie prodává nepotřebné armádní zboží, šejk Nasser Al-Khelaifi kupuje PSG a Katar přes velké překvapení fotbalové veřejnosti vyhrává pořadatelství pro MS. Ano ten Katar, který potlačuje ženská práva a holduje si v praktikách moderního otroctví.
Aktuálně tedy vypadají přípravy pro MS 2022 tak, že do země cestují tisíce afrických dělníků pod příslibem práce na stavbě nových stadionů a dobrých finančních podmínek, díky kterým by měli zvládnout zaobstarat své rodiny. Realita je ale taková, že ihned po příjezdu jim zaměstnavatel sebere pasy a začne je vydírat. Dělníci dostávají ze slíbené výplaty jen zlomek s tím, že jim bude zbytek doplacen později. Pod touto vidinou se tedy snaží dodržovat pracovní morálku, zatímco si pomalu nemají ani za co koupit jídlo, natož aby něco posílali domů. Navíc musí pracovat v úmorných vedrech a ve zběsilém tempu. Údajně spí jen pár hodin týdně. Toto počínání už připravilo o život tisíce z nich ( V polovině roku 2019 to mělo být až 3000 dělníků).

V sázce je až moc peněz, a tak od toho dává FIFA oči i ruce pryč. Pod tím vším marastem pak nastává otázka ‘Mělo by se MS 2022 v Kataru uspořádat?’. Podle nás určitě ne. Korupce je jedna věc, ale obětovat tolik lidských životů, to je šílenost. Stále doufáme, že se do celé záležitosti opřou patřičné orgány, vše se anuluje a všichni zainteresovaní budou dostatečně potrestáni. Na přeložení turnaje do jiné země s vybudovaným fotbalovým zázemím je stále času dost.

/**/