Messi nebo Ronaldo? Kdepak! Mourinho prozradil, kdo je nejlepší fotbalista

José Mourinho trénoval během své kariéry nespočet fotbalistů. V klubech jako Manchester United, Real Madrid, Inter Milán, Chelsea, Barcelona nebo Tottenham měl k dispozici ty největší hvězdy světového fotbalu.

Kdo na něj udělal největší dojem?

Pokud se chceme podívat, kdo z hráčů je pro Josého číslo jedna, musíme se vrátit zpátky v čase do jeho angažmá v La Lize. Řeč ovšem není o Realu Madrid a Cristianu Ronaldovi, nýbrž o jeho jmenovci, který tehdy působil u největšího konkurenta Bílého baletu. Jedná se samozřejmě o Ronalda Luís Nazária de Limu, známého také jako brazilský Ronaldo nebo El Fenomeno.

Psal se rok 1996, když se stal Mourinho asistentem hlavního trenéra Barcelona Bobbyho Robsona. A právě brazilské kladivo ho uchvátilo v jeho rozmanité kariéře jako nikdo jiný. Mourinho totiž považuje dvojnásobného mistra světa za toho úplně nejlepšího fotbalistu. (pokračování níže)
“Cristiano Ronaldo a Lionel Messi prokazují celou svoji kariéru, každý den po dobu 17 let, že patří k absolutní fotbalové špičce. Pokud bychom se ale bavili čistě o talentu a dovednostech, nikdo nepřekoná Ronalda Nazaria,” má jasno portugalský stratég.

“Když jsem působil v Barceloně po boku Robsona, uvědomil jsem si, že je nejlepší fotbalista, kterého jsem na hřišti viděl působit. Zranění potom přispěly ke komplikacím v jeho kariéře, která mohla být ještě neuvěřitelnější. Ale talent, který tehdy tento 19letý chlapec měl… to bylo něco neskutečného.”

47 gólů za 51 zápasů (všechny jeho góly v Barce níže) -Taková byla statistika brazilského útočníka v jedné jediné sezóně (1996/97), kterou v Barceloně strávil. Tato sezóna pro něj navíc zůstala vůbec nejplodnějším obdobím v celé jeho kariéře, co se vstřelených gólů týče. Po pouhém roce u katalánského velkoklubu však přišel pro mnohé fanoušky dodnes nepochopený přestup do Interu Milán.

“El Fenomeno si zaslouží větší obdiv než Cristiano Ronaldo s Lionelem Messim. V jeho době bylo totiž obtížnější předvádět tak skvostná představení,” vysvětluje Mourinho.

Ronaldo Nazario se bezesporu zařadil mezi nejlepší fotbalisty všech dob, stejně jako bude navždy figurovat v žebříčcích nejlepších kanonýrů. Jeho ohromující životopis obsahuje kromě cenných trofejí také 296 klubových gólů i 62 zářezů v barvách Brazílie.
/**/