Kluby se postavily proti UEFA! Účastníkům revoluční Superligy hrozí tvrdé tresty

12 předních evropských týmů se dohodlo na vzniku své vlastní ligy. Uzavřená soutěž ponese název Super liga (European Super League) a bude mít vždy 20 účastníků.

Kluby patřící mezi oficiální zakladatele jsou AC Milán, Arsenal, Atlético Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter Milán, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid a Tottenham. Očekává se, že další 3 kluby by se měly připojit v průběhu sezóny. Zbylých 5 účastníků by se mělo do soutěže dostat vždy prostřednictvím kvalifikace.

Účastníci budou operovat s fondem ve výši až 3,5 miliardy eur. Kdy by měla tato novinka odstartovat zatím známo není, ale v dřívějších plánech se mluvilo o sezóně 2022/23.

V čele celého projektu je prezident Bílého baletu Florentino Pérez: “Pomůžeme fotbalu na všech úrovních a dostaneme ho na místo, kam patří. Fotbal je jediný sport, který mezinárodně sleduje více než 4 miliardy lidí a naší zodpovědností je reagovat na touhy těchto fanoušků.”
Zápasy by se měly odehrávat uprostřed týdne, aby se nepřekrývaly s ostatními soutěžemi. Hrát se bude ve skupinách po deseti, první 3 celky automaticky postoupí do čtvrtfinále. Týmy na 4. a 5. místě se pak budou o účast ve vyřazovací části ucházet v baráži.

UEFA je však proti tomuto projektu výrazně proti a hrozí klubům vyloučením z domácích i evropských soutěží a hráčům zákazu účasti v reprezentačních zápasech.

“Doslechli jsme se, že některé anglické, španělské a italské kluby plánují založení uzavřené superligy. Pokud by se tak stalo, jsme my i FIFA připraveni se bránit všemi dostupnými prostředky,” stojí v prohlášení UEFA.

UEFA hrozí zakládajícím celkům soudy, zároveň děkuje všem klubům, které účast mezi elitou odmítly: “Společně se postavíme proti tomuto cynickému projektu, který je založen výhradně na zájmech několika klubů. Přitom v současnosti svět potřebuje především solidaritu. Fotbal je navíc založen na soutěžení, nic jiného nepřichází v úvahu.”

“Děkujeme všem klubům v ostatních zemích, zejména ve Francii a Německu, že se k tomuto projektu nepřidaly.”

Proti jsou ale také FIFA, Premier League, La Liga i Serie A. Zdá se, že “válka” o záchranu fotbalu začala.
/**/