Gattusova záhadná nemoc: Četl jsem, že mi zbývá jeden měsíc života

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

V dresu AC Milán vyhrál vše, za reprezentaci Itálie oslavil titul Mistra světa. Temperamentní Gennaro Gattuso se do historie fotbalu zapsal nesmazatelným písmem. Teď se na své úspěchy snaží navázat jako trenér, zatím marně. Situaci mu neulehčuje ani nemoc, o které někteří fanoušci ani neví.

Sion, Palermo, OFI Crete, Pisa, AC Milán, Neapol a Valencia. To je prozatimní trenérská štace Gennara Gattusa, která bude v následujících týdnech či měsících obohacena o další klub. Před pár hodinami s ním totiž vedení španělského celku kvůli neuspokojivým výsledkům rozvázalo smlouvu.
V roli trenéra tak u žádného týmu nevydržel déle jako 2 sezóny. Jeho největším úspěchem doposud zůstává triumf s Neapolí v Coppa Italia. 45letý Ital však nesoupeří jen s fotbalovými týmy. Před časem přiznal, že trpí nepříjemnou nemocí.

➡️Ronaldo zpátky do Evropy! Kouč Al Nassru promluvil o největší hvězdě klubu

Poprvé se o chorobě rozpovídal na sklonku svého angažmá v Neapoli. “Na úvod bych rád řekl něco dětem, které nejsou spokojené se svým vzhledem ať už z jakéhokoliv důvodu. Život je skvělý a musíte ho žít naplno. Nedělejte si zbytečné starosti s těmito věcmi. Dívejte se vpřed, protože život je nádherný a zaslouží si být prožit. Můj problém s okem zase pomine a bude vypadat ještě lépe než předtím,” poslal srdečný vzkaz dětem po celém světě.

Betano nabízí novým uživatelům 50 spinů ZDARMA

V té době se Gattusova nemoc projevila nejzřetelněji, takže byl nucen nosit během posledních zápasů pásku přes oko a cítil potřebu vysvětlit, co se vlastně děje. “Trpím myastenií (podrobnosti o nemoci níže). Mám ji už 10 let a to je potřetí, kdy se ozvala. Tentokrát se cítím opravdu mizerně, ale přejde to, oko se samo napraví. Vidím dvojmo, je obtížné se s tím srovnat. Jen opravdový šílenec jako jsem já, s tím může i nadále pokračovat.”

Navzdory svému stavu však byl neustále přítomen s mužstvem a účastnil se všech tréninků i zápasů. “Nelíbí se mi, co aktuálně prožívám, ale akceptuji to. V životě se prostě někdy dějí špatné věci.”

“Dělám to, co miluji, toto je můj život. Kdybych se měl rozhodnout, jak to skončí, chtěl bych, aby to bylo tam, kde trávím nejvíc času – na hřišti.”

Fanoušky ovšem ubezpečil, že jeho stav v současnosti není životu nebezpečný. “Vím, že pro mé hráče není snadné mě takto vidět. Četl jsem dokonce, že umírám a zbývá mi jeden měsíc života. Ale nebojte se, neumírám – jsem stále tady.” 

Myasthenia gravis (MG) je autoimunitní onemocnění postihující nervosvalový přenos. Znamená to, že je oslaben volný pohyb, který vykonává příčně pruhované svalstvo. Typicky nelze udržet oční víčko v obvyklé poloze, jedno nebo obě víčka jsou pokleslá. Může se objevit i dvojité vidění. Vyskytuje se zhoršená výslovnost podle délky hovoru, na počátku písmeno R, jazyk jakoby dřevění, dále pak měkkých souhlásek ř,ž,š a poté i slabik. Tento stav doprovází zhoršující se polykání až neschopnost polknout s možností vypadnutí sousta ústy ven nebo vytékání tekutin. Také oslabení žvýkacího svalstva po delším kousání houževnatějšího pokrmu, jako např. zeleniny, je velmi nepříjemné. Obtíže jsou typické tím, že jejich intenzita kolísá. V krajním případě dochází k myastenické krizi, kdy je pacient ohrožen na životě. Je to v případě, kdy dojde k zeslabení dýchání až k úplné zástavě dechu.

Betano nabízí sázkařům Speciální mise za odměny – stačí si vsadit
na vybraný zápas nebo ligu a odměna je vaše

/**/