Čech schytal v Anglii za výrok kritiku! Teď mu Abramovič předal velení nad Chelsea

Situace na Ukrajině chtě nechtě ovlivňuje dění také ve fotbalovém světě. Po uvalení sankcí na Rusko i na ruské oligarchy žijící mimo zemi, se pod mediální nátlak dostala londýnská Chelsea.

Majitel Chelsea Roman Abramovič je v posledních dnech často skloňovaným tématem anglických médiích. Sympatie britské veřejnosti s ruským miliardářem, který má vazby na rezidenta Putina, značně ochladly.

Zmrazení majetku nebo zákaz pobytu v zemi, to je jen zlomek sankcí, která britská vláda namířila na ruské oligarchy. Abramovičova reakce přišla záhy.

➡️VIDEO: Dechberoucí akce Pedriho! Xavi i fanoušci žasnou, Barca má nového Iniestu, mají jasno

“Svou roli jsem vždy vnímal jako strážce Chelsea. Mým úkolem bylo zajistit úspěch a budoucnost klubu. V srdci jsem měl vždy jen ty nejlepší zájmy klubu. Těmto hodnotám zůstávám stejně oddaný i nadále. Předávám tak vedení klubu správní radě charitativní nadace Chelsea,” pronesl o víkendu Abramovič.
Za své stanovisko však schytal v médiích pořádnou vlnu kritiky. Médiím se nelíbilo, že do své řeči nezahrnul témata jako Ukrajina, Rusko nebo prezident Putin. To klubové vedení napravilo o pár hodin později. “Chelsea je myšlenkami na Ukrajině. Všichni v klubu se modlíme za mír,” znělo ve druhém prohlášení.

➡️VIDEO: Rozzuření ruští fanoušci! Takto VAR obral Zenit o postupovou šanci v posledních sekundách

Britská média nenechala nit suchou ani na technickém řediteli Chelsea Petru Čechovi. Ten se k situaci vyjádřil přímo do kamer po nedělním finále anglického ligového poháru proti Liverpoolu.

“Nemůžeme popřít válečný konflikt, který je v Evropě, a který zasáhl všechny lidi. Myslíme na ty, kteří trpí. Doufáme, že se situace vyřeší co nejrychleji. V klubu se snažíme připravovat na zápas obyčejně jako vždy. V hlavách ale máme znepokojení,” pronesl diplomaticky bývalý český gólman na stanici Sky Sports. I on si za svou řeč vysloužil kritiku.

➡️VIDEO: Nepovedené střídání! Kepa nechytil ani jednu penaltu, pak takto sám přestřelil

“Nepojmenoval agresora a ani ho neodsoudil,” stěžovala si některá britská média. Své si řekl také Garry Neville.
“Abramovičovo prohlášení mohlo na někoho působit vznešeně. Já to beru jako zbabělost, přehodit zodpovědnost na slušné lidi z charitativní nadace, zatímco je jasné, že klub bude dál řídit. Tito majitelé velkých klubů si myslí, že stačí zaplatit chytrý PR tým a mají vyhráno, že budou stačit efektivní slova. Jsou totálně mimo realitu. Charita přece nemůže řídit klub. Pokud chtěl říct něco významného, měl říct rovnou, zdali podporuje nebo nepodporuje okupaci Ukrajiny,” nešetřil Abramoviče.

Podobně to viděl také Jamie Carragher. “Chelsea se akorát těmito prohlášeními ztrapnila.”

Je jasné, že Abramovič předal správu klubu charitativní nadaci z důvodu, aby Chelsea uchránil od ekonomických sankcí. V praxi to pak znamená, že klíčovou roli v rozhodování má aktuálně ředitelka Marina Garnovská a již zmiňovaná legenda českého fotbalu Petr Čech.

Podle posledních zpráv se Roman Abramovič pokouší přispět k uklidnění situace na Ukrajině a vyhlášení míru.

/**/