Arsenal je ostudný klub! Neville žádá nejtvrdší trest, za UEFA stojí také Tvrdík

Evropský fotbal prožívá doslova zemětřesení. 12 velkoklubů se domluvilo na vytvoření si zbrusu nové soutěže, Evropské Superligy (podrobnosti o soutěži zde). Nový projekt však čelí obrovské kritice jak ze strany UEFA a FIFA, tak ze strany dalších klubů i fotbalových odborníků.

Nejhlasitěji se pak ozvala legenda Manchesteru United Gary Neville. Bývalý hráč Rudých ďáblů a nynější expert stanice Sky Sports se tvrdě ohradil proti zbrusu nové milionářské soutěži.

“Fandím United zhruba 40 let. Momentálně jsem ale totálně znechucen. Zejména právě z United a Liverpoolu. To je pořád You’ll never walk alone (klubový hymna, “Nikdy nepůjdeš sám”) a pak udělají toto fanouškům? United je 100 let klubem dělníků a teď by chtěli do elitářské soutěže, kde chybí konkurence? Naprostá ostuda a čirá chamtivost,” nešetřil kritikou Neville.
“Vlastníci Liverpoolu, Chelsea a Manchesteru United i City nemají s fotbalem v naší zemi vůbec nic společného. Naše historie je založena na lidech, kteří žijí pro své kluby. Za ty se teď musíme postavit. Nemám nic proti penězům ve fotbale, sám jsem si v něm vydělal více než dost, ale snad je spravedlivé, aby tým třeba Leicester, který si vybojoval ligový titul, dostal šanci v Lize mistrů.”

“Manchester United, Tottenham a Arsenal nejsou ani v Lize mistrů. Arsenal je ostudný klub a teď očekává, že mu bohové dají právo hrát v Superlize. Je to nechutné. Zastavme to, už toho bylo dost,” apeluje 46letý obránce na vedení UEFA – FIFA a požaduje nekompromisní tresty.
“Odečtěte klubům všechny body, pošlete je na dno ligové tabulky, odeberte jim finanční odměny i tituly. Potrestejte je. Vždyť se dopouští trestného činu vůči fanouškům. Myslím to vážně. Jsem pro modernizaci fotbalu, ale toto naprosto devalvuje 100letý vývoj a systém domácích soutěží. Je to prostě odporné.”Proti Superlize je také místopředseda Slavie Praha Jaroslav Tvrdík, který také ocenil reakci PSG, Dortmundu, Bayernu a dalších. “Obdivuhodný postoj německých a francouzských klubů. Respekt! Podobně jako oni plně podporujeme postoj FIFA a UEFA – fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací.”
Podbně zareagovala také česká Ligová fotbalová asociace. “Ligová fotbalová asociace zaznamenala snahy elitních evropských klubů založit vlastní soutěž tzv. Superligu. Ligová fotbalová asociace v této záležitosti plně podporuje zamítavý postoj UEFA.”
/**/