AKTUÁLNĚ: Křivák Bartomeu?! Prezident Barcelony slíbil rezignaci, teď chce využít Covid ve svůj prospěch

Měl to být den, na který čekali fanoušci i hráči Barcelony nějaký ten rok. Nenáviděný prezident klubu Josep Maria Bartomeu měl v pondělí podat rezignaci. Spolu s ním i zbytek vedení klubu.

Španělská média nemluví o ničem jiném. Pondělní podvečer bude den, kdy budou mít fanoušci Barcelony zase konečně důvod k radosti, konečně se jim podaří vypudit parazita, který jejich milovaný klub pomalu, ale jistě devastoval.

Nesmyslné nákupy a prodeje hráčů, příchody trenérů, vytváření špatné atmosféry uvnitř týmu. Toto jsou hlavní body, kterými si Bartomeu vykopal u fanoušků hrob. Teď, během probíhající finanční krize, se na něj tlak ještě zvýšil, když se dluh klubu vyšplhal až do výšky bezmála 500 milionů euro.

K definitivnímu zániku ho ale odsoudil jeden muž, Lionel Messi. 33letý Argentinec chtěl v létě odejít do Manchesteru City. Bartoemu však přestup zablokoval (podrobnosti zde). Svým bezpáteřním řešením okolo celé situace si definitivně poštval všechny fanoušky Barcy. Ti se odhodlali vzít věci do vlastních rukou.
V srpnu zahájili petici, která měla za cíl jediné, odvolat prezidenta klubu. K vyslovení nedůvěry sesbírali víc jak 16 000 podpisů, což bohatě stačilo na to, aby se daly věci do pohybu.

Bartomeovi sice končí funkční období příští rok, takže je jasné, že by ke změně ve vedení Barcelony došlo tak či tak. Jeho předčasné odvolání je však klíčové ve dvou bodech. Čím dřív někdo začne léčit klub po finanční stránce a započne cestu k lepším zítřkům, tím lépe. Navíc se sníží pravděpodobnost, že Lionel Messi v následujících přestupních obdobích opustí klub.

6násobný držitel Zlatého míče dal několikrát během své kauzy jasně najevo, že v létě klub neopustí, pokud Bartomeu rezignuje. To se teď s několika týdenním zpožděním mělo uskutečnit. Fanoušci doufali v to, že u jejich největší hvězdy nastane podobný scénář, jako to bylo v minulosti v případě s londýnskou Chelsea. Jejich naděje však nabyli nepříjemných škrábanců(Podrobnosti o (ne)rezignaci prezidenta Barcelony níže)

Tajemství prolomeno! Messi chtěl do Chelsea a to hned 2x
V pondělí 26. 10. 2020 proběhla schůze představenstva klubu, po které měl prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu rezignovat. Stalo by se tak ještě před vyslovením nedůvěry. To má proběhnout 1. a 2. listopadu. Hlasování se účastní 154 000 členů Barcelony, přičemž 66,6 % hlasů je potřebných na to, aby došlo k vyloučení.

Bartomeu s vědomím nedobrého výsledku listopadového hlasování pro sebe zkusil vykřesat aspoň malou jiskřičku naděje. Dopisem požádal katalánskou vládu, aby hlasování o nedůvěře přesunula kvůli covidu_19 na jindy, s tím, že pokud tak neučiní, podá rezignaci ihned. Odpověď vlády? “Hlasování o nedůvěře se neodloží. O bezpečnost se postará ministerstvo zdravotnictví.”

Nad verdiktem zaujal Bartomeu velmi kritický postoj a jen dokázal, jací vtipálci momentálně řídí španělský velkoklub. Ještě před týdnem to bylo právě vedení Barcelony, které chtělo dostat výjimku pro 30 000 fanoušků na zápas Ligy mistrů proti maďarskému Ferencvárosi.

Pondělí, 20:00. Bartomeu svolává tiskovou konferenci, kde má potvrdit svůj slib, tedy rezignaci. Místo toho však přichází pro všechny příznivce katalánského velkoklubu studená sprcha. “Nerezignuji!” zaznívá z mikrofonu. “Nerezignuji, dokud nebude možnost, aby hlasování o nedůvěře proběhlo řádně a hlavně bezpečně zde na Nou Campu.”

Na dotazy novinářů pak odpověděl: “Ve hře je také decentralizovat hlasování mimo Camp Nou. K tomu ale potřebujeme více času na přípravu.”

Zdá se, že má Bartomeu v plánu odolávat až do poslední chvíle. Uvědomuje si, že vzhledem k vývoji pandemie jsou ve hře stále nějaké šance k pozastavení hlasování o nedůvěře, tedy šance, že se svými kumpány ještě nějakou dobu ve vedení předního španělského klubu zůstane. V tuto chvíli projevilo zájem o hlasování už 110 000 členů klubu.

/**/