AKTUÁLNĚ: Hrad se postavil za Kúdelu! Nepoklekneme, zní v dopise pro UEFA

Disciplinární komise UEFA uveřejnila ve středu 14. dubna tresty za odvetné utkání osmifinále Evropské ligy mezi Rangers a Slavií. Roofe obdržel za surový zákrok zákaz na 4 utkání, zatímco Kamara vyvázl za napadení s třízápasovým distancem. U slavistického obránce byla UEFA už mnohem přísnější, když mu za rasistickou urážku udělila stopku na 10 zápasů (na klubové i reprezentační úrovni). Ve čtvrtek se za Slavii a Kúdelu postavila dokonce i Kancelář prezidenta republiky.

➡️AKTUÁLNĚ: Šokovaný Kúdela! Odůvodnění trestu nám nepřišlo, co dál?

Krátce po čtvrtečním poledni Kancelář prezidenta republiky zveřejnila na svých webových stránkách otevřený dopis, který zaslal členům disciplinární komise UEFA vedoucí KPR, Ing. Vratislav Mynář.

“Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou. Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin. Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od Vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest.”➡️Reakce Slavie i Rangers! Tvrdík prohlášením rozvášnil fanoušky, Skoti se chtějí odvolat

KPR dává v písemném projevu najevo nesouhlas s udělenými tresty a připomíná neprůkaznost dostupných důkazů. “A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý. I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře. Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.”

“Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.”
Mynář v dopise také ocenil protesty ze strany českých fanoušků. “Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí,” vzkazuje komisi.

Úplné prohlášení najdete zde.

/**/