Zlatý Míč se dočká změn. Bude to pro Ronalda s Messim těžší jej získat?


13292


Zlatý Míč opět nebude pod hlavičkou FIFA, nýbrž pod časopisem France Football, a chystají se velké změny.

Minulý pátek FIFA ukončila spolupráci s časopisem France Football v projektu Ballon d’Or alias Zlatý Míč. To znamená, že se poprvé od roku 2009, kdy se anketa o nejlepšího fotbalistu planety Zlatý Míč udělována francouzským sportovním magazínem sloučila s tou od FIFA s názvem Fotbalista roku, dočkáme opět dvou anket.

Populárnější z těchto dvou ocenění, Zlatý Míč, má již tradici od roku 1956 a po opětovném oddělení od FIFA se dočkáme jistých změn. Pro nejlepší hráče světa hlasovali doposud trenéři a kapitáni národních týmů, ale nyní se vrátíme před rok 2009, kdy hlasovali pouze vybraní mezinárodní novináři.

Největší siláci ve FIFA 17? Ronaldo se může jít zahrabat… ⇐

Další změnou je 30členný užší seznam hráčů, kteří již budou v podstatě ve finále. To znamená, že již nebude vybírána žádná finálová trojka a fotbalová veřejnost bude více napjata, který z těch hráčů nakonec získá blyštivou trofej pro nejlepšího hráče planety za uplynulý rok.

Rozdíl ve vyhlášení je také v termínu. Zatímco Zlatý Míč FIFA byl vyhlašován začátkem kalendářního roku, pod záštitou France Football bude vítěz znám již na konci toho předchozího.

V uplynulých 8 letech jsme znali pouhé dva vítěze – Lionel Messi (5) a Cristiano Ronaldo (3). Posledním mimo tuto dvojici byl v roce 2007 Kaká, který získal obě ocenění v rozdělených anketách. V minulosti měla i Česká republika své dva vítěze. Josef Masopust je držitelem Zlatého Míče z roku 1962 a Pavel Nedvěd jej získal před 13 lety, tedy v roce 2003.