Zápas na šedesát minut a zastavování časomíry! Změní se radikálně fotbalová pravidla?


4229


Že se v posledních letech o fotbalových pravidlech hodně mluví, na to jsme si už zvykli. Vášnivě se debatuje o zavedení videa nebo o trestání simulantů. To co teď ale připravuje pravidlová komise IFAB, to by byla skutečná revoluce! Dá se čekat, že by to fotbal od základu změnilo!

Lionel Messi si užívá dovolenou na Ibize. Na milionový účet zareagoval po svém “Roztomilé”

Tím nejzajímavějším, co bude v rámci jednání probírat, je návrh na zkrácení poločasů na třicet minut s tím, že se při přerušení hry bude čas zastavovat. Efektem má být rychlejší hra, menší míra zdržování a více fotbalu. K tomu má dopomoci také to, že si rozhodčí budou při gólu nebo při penaltě pouštět stopky a tím se podaří snáze spočítat čas, který je třeba nastavit. Některé fotbalové hvězdy (mezi nimi třeba i gólman Petr Čech) to kvitují – hra by se zrychlila, útočná mužstva by dostala do ruky trumf, zdržování by bylo složitější.

“Spoustu lidí štve, že z devadesáti minut je míč ve hře prakticky jen šedesát minut. Tohle by nám umožnilo omezit zdržování a zrychlit hru,”

– komise IFAB

Kromě toho by se měla zrušit možnost dorážky po penaltě. Pokud ji střelec nepromění, bude nařízen odkop od branky. Pro gólmana by zase platilo, že by se přísněji stopovalo, jak dlouho drží míč. Vedle toho by se měla projednávat i možnost rozehrát rohový kop sám sobě nebo možnost ukončit zápas pouze při přerušení hry, aby se na konci zápasu necitlivě nerušily útočné akce.

Další, čím se komise bude zabývat, je udělení červené karty hráči, který dá gól rukou, stejně jako vyloučení hráče, který rukou gólu zabrání. Rozhodčí by také mohl dostat možnost gól, kterému takto bylo prokazatelně zabráněno, uznat. Z logiky věci vyplývá, že míč by čáru stejně přešel. V případě, že by brankář chytil rukou malou domů nebo autové vhazování spoluhráče, byla by to také hra rukou a následovala by penalta. Pokud tohle všechno projde, bude to revoluce a fotbal se to asi bude hodně dlouho učit…