Velký krok pro světový fotbal již brzy?! FIFA plánuje hrát MS 2018 s videorozhodčím. Jak to bude vypadat?


3743


Fotbal čekají v příštích letech velké změny. Kromě změny formátu Ligy mistrů, EURA napříč celou Evropou nebo 46členného MS je pravděpodobné, že se dočkáme inovace v podobě videorozhodčího, kterého známe např. z hokejového prostředí.

Přestoupí Eden Hazard do Realu Madrid? Tohle řekl svým přátelům… Jeho slova fanoušky Chelsea zřejmě nepotěší

Podle SkySportu šéf FIFA Gianni Infantino oznámil, že na základě mnoha testů po celém světě by mohl tuhle novinku ve světě fotbalu uvést v platnost už v příštím roce na MS v Rusku. Samozřejmě ale ještě proběhnou další pokusy a o všem se ještě bude rozhodovat i na kongresu řídícího fotbalového orgánu.

DFB & DFL Video Assistant Referee Press Conference

Technický ředitel pravidlové komise IFAB David Elleray oznámil anglickým médiím, že se na všech detailech intenzivně pracuje. “Jsme velmi spokojeni s tím, jak práce na tomto projektu pokročila,” chválí si testování bývalý rozhodčí, který řídil 11 let zápasy v Premier League a odpískal téměř osm desítek mezistátních zápasů.

“Dostali jsme se prakticky od nuly až do tuctu zemí, a také jsme přišli na to, které věci bychom měli zlepšit,” říká Elleray. “Jedna nebo dvě záležitosti se zpočátku nedařily, ale byla by velká škoda, kdyby nápady, které dostaneme zkrátka a jednoduše nefungovaly. Projekt ovšem nakonec funguje lépe, než spousta lidí očekávala.”

Elleray zároveň dodává, že FIFA by ráda zvážila možnost videorozhodčího již na světovém šampionátu v Rusku který se rozeběhne zhruba za 13 měsíců. Stejně tak by se měla novinka zavést v dohledné době také v anglické Premier League.

IFAB na svých stránkách informoval, že projekt VAR (Video Assistans Referee) by se měl týkat 1) posuzování gólů, 2) posuzování penalt, 3) posuzování červených karet (netýká se 2. žluté) a 4) záměny hráče.

Sudí se tedy v jednom ze 4 výše zmíněných příkladů poradí (nebo je naopak on sám informován) s videorozhodčím, který si prohlédne v počítači opakovaný záběr, a poté dojde k nejdůležitější novince. A to novému posouzení události – změně rozhodnutí. Buď takovým způsobem, že bude sudí věřit kolegovi u videa, anebo se k němu přijde sám přesvědčit k postranní čáře a zhlédne celou situaci znovu na tabletu.