Úspěšná štace aneb Čeští legionáři, kteří zanechali v Anglii nesmazatelnou stopu

1
2
3
4
5
6

3102


Nejlepší fotbalová soutěž světa? Určitě anglická Premier League. Ostrovnímu fotbalu se celosvětově dokáže vyrovnat pouze španělská liga, ve které ale nehraje tolik skvělých klubů, jako v té anglické. Anglickou ligou prošlo hned několik skvělých českých hráčů, kteří zanechali na Ostrovech nesmazatelnou stopu. Pojďme se podívat na 6 mužů, jejichž jméno zná v Anglii každý fotbalový fanoušek.

Patrik Berger

Jde o odchovance Sparty Praha, ale ještě v dorosteneckém věku přestoupil do konkurenční Slavie Praha, kde také poprvé v srpnu 1991 okusil první ligu, a stal se členem juniorské reprezentace. Netrvalo dlouho a začal nastupovat v reprezentaci seniorské. Za Slavii odehrál 90 zápasů a vstřelil 24 gólů. Synovce bývalého československého reprezentanta Jana Bergera si brzy všimli v Německu a Patrik přestoupil do Borussie Dortmund, kde nastoupil k 27 zápasům a dal 4 góly a stal se vítězem ligy v roce 1996.

Po skvělých výkonech na EURO 96 přestoupil do anglického velkoklubu FC Liverpool, kde prožíval skvělá období, ale i časy, kdy vysedával na lavičce náhradníků. Za Liverpool odehrál v sedmi sezonách 107 ligových utkání a vstřelil 28 gólů. V roce 2001 se s ním stal vítězem Anglického poháru a Poháru UEFA a v letech 2001 a 2003 Anglického ligového poháru. V roce 2003 přestoupil do Portsmouth FC. Strávil zde dvě sezony, ve kterých odehrál 51 utkání a vstřelil 8 branek. Poté okusil ještě angažmá v Aston Ville, kde odehrál 27 zápasů a dal 2 branky.

[youtube id=”miWB5neFnMg”]