Srdečné pozdravy z Číny: Jak se tam reprezentantu Dočkalovi daří?


2156


V zimě to byla přestupová bomba české ligy. Bořek Dočkal opustil Spartu Praha a za 8,6 milionu eur přestoupil do týmu Henan Jianye v Číně. Vydělat by si tam měl až 80 milionů korun, v soutěži by se měl střetnout s hvězdami, jako je Paulinho, Carvalho, Oscar nebo Hulk. Týmové zázemí je skvělé, podmínky pro život dobré. Až sem to zní jako pohádka. Jenže začátek sezóny už tak pohádkový není.

ŠOK! Anglický velkoklub má příští sezonu odehrát ve stejných dresech jako národní tým

V tuto chvíli je Henan Jianye v soutěži předposlední a pohybuje se v pásmu sestupu. V sedmi zápasech uhrál pouhopouhé tři body za tři remízy. Všechny body navíc získal doma, ze stadiónů soupeřů nepřivezl ani bod. Na skóre je to 4:9, což je tragédie, průměrně to vychází asi půl vstřeleného gólu na zápas – i poslední tým soutěže, Jiangsu, dal víc branek. Bořek Dočkal si ještě před časem v rozhovoru pochvaloval, že Číňané jsou do fotbalu zažraní a i když jim chybí základní tréninkové návyky, dohánějí to nadšením. Teď se zdá, že nadšení vyprchalo a tréninkové návyky chybí pouze jeho týmu.

Samotný Dočkal nastupuje v úvodu ligy pravidelně. Ze sedmi zápasu jich šest odehrál v základní sestavě a v plné délce. Pouze duel s Tianjin sledoval z tribuny, protože se vrátil z reprezentačního srazu a musel se znovu aklimatizovat. Z tohoto pohledu může být spokojený, ale herně asi ne. Nedal ani gól, málo střílí (rozhodně méně, než jsme u něj byli zvyklí) a vyfasoval jednu žlutou. Ofenziva, která byla jeho předností, nemá najednou takový prostor jako ve Spartě, Henan hraje vyloženě defenzívně. Přestože patří Dočkal k nejaktivnějším hráčům na hřišti, výsledky to nedělá, protože prostor pro to, co bezchybně umí, nedostane. Platově si výrazně polepšil, ale herně to možná až taková výhra není…