Signál pro ČESKOSLOVENSKOU ligu?! Na Balkáně se chystá soutěž, jejíž vítěz má jít do LM!


10563


Už dlouhé roky se u nás probírá sloučení české ligy s tou slovenskou. Jednání jsou ale vleklá a ti, kteří by si spojenou soutěž přáli nemůžou být optimističtí. Už jenom kvůli odkladu plánovaného Československého superpoháru, který se měl konat už letos, ale nakonec uskutečněn nebyl. Jinde v Evropě ovšem tyhle plány hodlají naplnit.

VIDEO: Zase ten Neymar! Brazilský génius předvedl fotbalovou SYMFONII. Góly, kličky, parádičky, prostě všechno

Velmi reálné obrysy totiž dostává Balkanska fudbalska liga. O co jde v tomhle projektu? Vzhledem k problémům týmů z Balkánského poloostrova (pokud nepočítáme Řeky a Turky, kteří součástí této soutěže nebudou) se dostat do evropských pohárů, se svazy několika států domluvily na vytvoření své vlastní soutěže, kde budou hrát ty nejlepší týmy ze Slovinska, Chorvatska, Srbska, Bosny, Černé Hory a Makedonie.

Její úvodní ročník se má konat v roce 2018. Základní skupiny, které se začnou hrát v září, budou čítat 24 týmů rozdělených do 6 skupin (tedy stejně jako EURO). Poté by týmy hrály vyřazovací fázi s tím, že finále se bude konat na neutrální půdě. Co by vítěz soutěže kromě financí inkasoval? Mluví se o přímém postupu do Ligy mistrů!

‘Musíme být skromnější. UEFA nám asi nedovolí místa v LM a EL’

Nápad vznikl před dvěma lety v hlavě ředitele makedonské ligy Vaska Dojčinovského. Ten ale zůstává trochu nohama při zemi. “Ve vzduchu zůstaly benefity pro finalisty soutěže. Musíme být v tomhle ohledu skromnější. Pro vítěze totiž chceme místo v Lize mistrů a pro druhého finalistu v Evropské lize, což při jednáních s UEFA lehce neprojde,” přiznává Dojčinovski.

Derbi

Nelíbí se mu ani název Balkánská liga. Můžou být na něj podle něj totiž některé národy citlivé (zejména pak Chorvati). “Je to zatím neoficiální název soutěže a podle mě se ani nezažije. Nové jméno soutěže nejspíš vymyslí v kanceláři v Nyonu, odkud se bude řídit.” Rozhodnuto ještě není ani o tom, jak bude vypadat pavouk. “Taky ještě není definitivní, jestli bude vyřazovací fázi zahajovat osmifinále nebo 1/16 finále,” říká Makedonec.

Fanoušci soutěž nechtějí přijmout. Po celém Balkáně se protestuje

Věc, která je pro celý projekt dost možná klíčová, je bezpečnost. 20 let po krvavé válce nejspíš nemůže být řeč o známém klišé “fotbal spojuje.” Národy se mezi sebou stále nenávidějí, a proto je jasné, že na některé zápasy bude hostům zakázáno vyjet a celkově budou probíhat velké represe. To se fanouškům velkoklubů nelíbí a protestují.

Dojčinovski to ovšem vidí jinak. “Samozřejmě se myslí i na bezpečnost. Ale rizikové zápasy se hrají i v evropských pohárech, nebo ne? Dohodli jsme se na zvláštních bezpečnostních opatřeních na taková utkání. Zajímá nás přece především fotbal. Fotbal musí jít dál, dopředu. Nesmí být zatěžován politikou.”

Je ovšem jasné, že na některých utkáních by to ani zdaleka nedopadlo podle představ funkcionářů. Utkání mezi bělehradskými velkokluby a chorvatskými Dinamem Záhřeb a Hajdukem Split, anebo Zvezdy a Partizanu proti makedonským klubům, kterým fandí albánská menšina (např. Shkendija) by se změnily ve válku.

Paradoxně se ale fanoušci spojili. A to v boji proti této soutěži. Během prosince se objevily na srbských i chorvatských stadionech transparenty proti Balkánské lize a Delije – ultras CZ Bělehrad – dokonce v zápase proti Radniku Surdulica na protest zaházeli hřiště pyrem.

UEFA každopádně hodlá na tuhle soutěž věnovat velké finanční prostředky – dokonce až v řádu milionů eur. Uvidíme, jestli uskutečnění Balkánské ligy přesvědčí naše a slovenské funkcionáře k tomu, aby se český a slovenský klubový fotbal zase spojil.