Rubrika: Góly, které nikdy nezapomeneme! “Když Thierry vstřelil gól United, byl jsem nejšťastnejší chlap na světě”, přiznal Wenger


2648Jakmile dostal přihrávku do běhu, obráncům nezbývalo nic jiného než se chytit za hlavu. Možná nejrychlejší útočník planety totiž dokázal, že se s míčem dají dělat takové věci, že se fanouškům bude tajit dech. Dovednými kličkami posadí soupeře na prdel, bleskurychle se protáhne mezi dvěma obránci a téměř pokaždé zakončí akci neskutečně přesnou střelou podél bezmocného brankáře. Když se rozběhne k bouřícím divákům, ani se neusměje. Pro něj je to prostě samozřejmost!

Thierry Henry se narodil 17. srpna 1977 v Paříži. S fotbalem začínal v Paříži, ve třinácti letech si jeho služby pojistil velkoklub AS Monako. Už jako teenager byl Henry zařazován do reprezentačních výběrů své kategorie, s nimiž procestoval svět a získal mnoho cenných zkušeností. Za áčko Monaka nastoupil poprvé v nejvyšší soutěži v roce 1984 proti rivalovi z Nice. Jeho talent na trávníku nešlo přehlédnout a z mladíčka bylo rázem horké zboží na přestupovém trhu.

Výborný výkon na mistrovství světa dvacetiletých (1997) v Malajsii přesvědčil trenéra francouzského „áčka“, aby jej vzal s sebou na mistrovství světa v roce 1998. Brzy se ukázalo, že neprohloupil. Henry předvedl úchvatný střelecký koncert, stal se nejlepším hráčem šampionátu a pomohl Francouzům až do finále, v němž porazili Brazílii 3:0. Tuto hvězdu už v Monaku nemohli udržet a Thierry se stěhoval do Itálie, kde o jeho služby stál slavný Juventus Turín. V Itálii nastřílel za celou sezónu 1998/9 pouhé tři branky.

Do londýnského Arsenalu přestupoval za 10,5 miliónu liber s vědomím, že nemá téměř co ztratit. Zkušený trenér Wenger však dobře věděl, koho kupuje. Zpočátku hrával Henry na pravém křídle jako dvorní nahrávač Dennise Bergkampa, poté však dostal důvěru na hrotu a odvděčil se řadou krásných a důležitých gólů.

Sezóna 2001/2 měla být Henrymu sladkou odměnou. Francouzský kanonýr nastřílel ve třech soutěžích nevídaných 32 branek a pomohl tak Arsenalu k zisku „double“. Na začátku sezóny 2002/3 měl Henry na svém kontě 80 branek v pouhých 149 zápasech za Arsenal. Navzdory tomu, že v 55 zápasech nastřílel dalších dvaatřicet, londýnský klub nedokázal obhájit ligový titul, když jej o pět bodů předstihl Manchester United. Liga mistrů skončila pro Arsenal osmifinálovou skupinou, následný Pohár UEFA nevydařeným dvojzápasem s pozdějším vítězem trofeje PSV Eindhoven.

Náladu si „Kanonýři“ spravili aspoň v Anglickém poháru, který získali po finálovém vítězství 1:0 nad Southamptonem. Na celém světě snad neexistoval obránce, který by s ním dokázal udržet krok ve sprinterském souboji. Ke vstřelení branky mu stačilo neuvěřitelně málo: metr prostoru a tři sekundy, během nichž se obtočí kolem obránce a naslepo pošle míč přesně k tyči.

A to všem fanouškům dokázal 1. října roku 2000. Arsenal hostil na svém hřišti Manchester United v rámce FA Cpu. O jediný gól utkání se postaral právě Thierry, který si míč přizvedl, otočil se a vypálil krásně nadýchanou ránu, která zapadla do brány bezmocného Bartheze. Mnoho odborníků říká, že tohle je nejkrásnější gól jeho kariéry, souhlasíte?

Předchozí díl rubriky aneb Létajícího Robina najdeš tady