Rubrika: 10 osobností fotbalu, kterým přestup do Realu Madrid zruinoval kariéru – obávaný útočník se stal v Realu klidným beránkem


4112Když Vám Real Madrid zaklepe na dveře s tím, že má o vás zájem, je možná lepší zůstat doma. Ovšem, slavnému madridskému klubu je těžké říct ne. Zjednodušeně řečeno: pokud vás budou chtít, získají vás. Finanční sval, historie klubu, jejich neuvěřitelná sestava a možnost hrát ve slunném Španělsku to je část toho všeho, proto jen málo hráčů dokáže vábení Realu nepodlehnout. A my vám teď nabízíme rubriku, ve které Vám představíme hráče, kteří měli raději zůstat doma. Protože po přestupu do Realu Madrid se jim sesypala kariéra jako domeček z karet.

Adebayor má nigerijské kořeny, ale pochází z Togam kde také s fotbalem začal, konkrétně v týmu Sporting Club de Lomé. V patnácti letech (2003) si ho vyhlédlo francouzské FC Méty, odkud se v roce 2003 přestěhoval do AS Monako. Po třech letech strávených ve Ligue 1 přestoupil do Arsenalu, kde prožil báječnou první sezonu. Na MS 2006 Adebayor moc nezazářil a jeho Togo dokonce nepostoupilo ze základní skupiny. Následující sezona 2007/2008 byla nejvydařenější. Za Arsenal dokázal nastřílet 30 gólů a byl vyhlášen i nejlepším fotbalistou Afriky za rok 2008.

V Arsenalu strávil celkem 3,5 roku, ale po neshodách s fanoušky a trenérem Wengerem odešel v červenci 2009 do Manchester City za částku kolem 25 milionů liber. V lednu 2011 ho kvůli nedostatku útočníků angažoval na hostování Real Madrid.

Jenže Emmanuelovi výkony nebyli vůbec přesvědčivé, byl na La Ligu příliš pomalý a navíc jeho střelecký apetit nebyl tak velký jako kdysi. “Doufali jsme, že bude i v našem týmu předvádět stejné výkony, jako předváděl v Arsenalu, jenže opak byl pravdou. Jeho výkony byly velice nepřesvědčivé, a tak jsme se dohodli na tom, že o jeho setrvání v klubu nemáme zájem. Pochopitelně mu přejeme hodně štěstí a děkujeme za jeho služby,” stálo ve vyjádření španělského giganta

.A tak se jeho hostování se však po sezóně nezměnilo v přestup, a tak se vrátil do Manchesteru City, odkud posléze putoval na hostování to klubu Tottenham Hotspur, kterému se v sezoně 2011/12 upsal natrvalo. V první sezóně v dresu kohoutů se mu celkem dařilo. Ovšem už to nebyl ten obávaný útočník, jakým byl v dresu Gunners. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že zlom jeho kariéry nastal s přestupem do královského klubu a už nikdy se nedokázal vrátit do své top formy. A jak to bylo s Adebayorem dál?

V odvetě osmifinále Evropské ligy 2012/13 14. března byl účastníkem divokého zápasu v Miláně, který málem stál Tottenham postup. Inter Milán dokázal smazat třígólové manko z prvního utkání (3:0 pro Tottenham), nakonec o postupu anglického klubu do čtvrtfinále rozhodl v prodloužení svým gólem právě Emmanuel Adebayor. Tottenhamu k němu nezvykle stačila prohra 1:4.

Obdobně ofenzivně laděný byl i první zápas čtvrtfinále proti švýcarskému celku FC Basilej. Švýcaři vedli v Londýně již 2:0, ale Adebayor a po něm Sigurdsson dokázali pro anglické mužstvo zachránit alespoň remízu 2:2. V odvetném zápase 11. dubna se neprosadil, zápas dospěl do penaltového roztřelu, v němž byla úspěšnější Basilej v poměru 4:1. Tottenham ze soutěže vypadl.

A nakonec “vypadl” i Adebayor. V roce 2016 přestoupil do Crystal Palace, kde působí jako útočník číslo jedna. Pár zápasů už tento