Příběh chlapce, který si podmanil celý fotbalový svět a dal tak fotbalu úplně nový význam


9263Ronaldo de Assis Moreira, známější pod přezdívkou Ronaldinho Gaúcho nebo zkráceně Ronaldinho je brazilský fotbalista, který momentálně působí v brazilském klubu Fluminense. Zároveň patří k nejlepším fotbalistům světa a odborníci ho nazývají “průkopníkem fotbalu.” Ronaldinho řádil už odmala. Poprvé na sebe v médiích upozornil už ve 13 letech, když jeho tým zesměšnil soupeře 23:0. A všechny góly dal právě mladičký Ronaldinho. O tři roky později působil v Gremio Porto Alegre, kde předváděl úžasné výkony a to byl důvod, proč ho chtěl získat Arsenal. Jenže Brazilec nedostal pracovní povolení, a tak musel zůstat ve své rodné zemi. Nakonec v roce 2001 konečně zamířil do Evropy, konkrétně do PSG. V roce 2002 zazářil na MS, na kterém Brazilci získali zatím svoje poslední zlato, se stal postrachem všech golmanů a to i díky tomu, že v útoku řádil s Ronaldem a Rivaldem. Každopádně se o něj strhl boj mezi evropskými giganty.

Nakonec si vybral Barcelonu, kam v roce 2003 přestoupil za 30 milionů eur. A zde se odehrávali nejlepší roky jeho kariéry. Nejen, že vyhrál 2 španělské tituly, dokonce vyhrál i Ligu mistrů! “Do áčka Barcelony jsem se poprvé podíval v 16 letech, což pro mě bylo velmi těžké. Nelepším hráčem týmu byl tehdy Ronaldinho a právě on mi podal pomocnou ruku a spoustu mě toho naučil,” zavzpomínal na brazilskou legendu nejlepší hráč planety Lionel Messi. Ronaldinho, jenž v Barceloně získal i Zlatý míč se stal symbolem fotbalové dokonalosti. Vážili si ho všichni fanoušci, dokonce i fanoušci soupeře. V roce 2005 v El Clasicu poslal 2 překrásné góly do brány Realu Madrid a ocenili to i fanoušci Realu, kteří mu tleskali ve stoje. ” Na tenhle zápas nejde zapomenout. Kdo se kdy mohl pochlubit tím, že mu ve stoje tleskali fanoušci největšího rivala?” zavtipkoval Ronaldinho.

V dalších letech však jeho dominance upadala. A proto se Barcelona rozhodla vsadit na Messiho a Brazilce prodala v roce 2008 pod cenou do AC Milán. Jenže už nikdy se nedostal do takové formy, jakou měl právě v Katalánsku. V roce 2010 se dokonce nevešel do nominace Brazílii na Mistrovství světa, což hodně lidí pobouřilo. Z evropských trávníků nadobro zmizel v roce 2011, kdy se vrátil zpět do své rodné Brazílie. Nyní působí v Fluminense, kde baví lidi svým dokonalým uměním.

Ronaldinho je podle většiny lidí nejlepším fotbalistou světa. Nejen proto, že byl úžasný na hřišti, ale hlavně proto, že jeho hra přivedla k fotbalu miliony nových fanoušků. A co vy, jaké jsou vaše vzpomínky na tohoto brazilského kouzelníka?