Plzeň v LM? Už nikdy. Čínský boháč plánuje soutěž jen pro vyvolené


10004


Liga mistrů, to nejlepší, co evropský klubový fotbal nabízí. Je ale možné, že za pár let se soutěž promění. Velké plány s ní má jeden z nejbohatších chlapíků planety.

Wang Jianlin, čínský miliardář a majitel vlivné společnosti Dalian Wanda Group, si pohrává s myšlenkou na vytvoření formátu jen pro velkokluby. “Chce zahájit jednání s UEFA. A pakliže nedopadnou dobře, je ochoten zřídit vlastní soutěž,” píše čínský tisk.

Co by to znamenalo pro menší kluby typu Plzně? Pokud by UEFA souhlasila, tak konec. Už žádná Liga mistrů. Tady bude místo jen pro vyvolené. A bohaté.

“Cílem je, aby soutěž hrálo více klubů z pěti předních evropských lig, kde jsou silné televizní trhy,” nechal se slyšet Marco Bogarelli, ředitel Wanda Sports, která patří do skupiny Dalian Wanda Group. “Chceme vidět více klubů, jakými jsou Manchester United, Barcelona nebo Bayern. Menší týmy budou ze soutěže vyloučeny,” šokoval Bogarelli.

Podle něj je v zájmu evropského fotbalu, aby vznikla takzvaná Superliga. “Je otázka času, kdy bude mít Asie peníze na Cristiana Ronalda. Je nutné, aby přední ligy zareagovaly a udržely si současné postavení,” míní Bogarelli.

Transformace Ligy mistrů je ale téměř vyloučena. UEFA už několikrát v minulosti vznik Superligy zavrhla. “Není to poprvé, co se objevují tyto spekulace. A zřejmě to není ani naposledy,” konstatoval Theodore Theoridis, prozatímní generální tajemník UEFA.

Čínskému boháči tak podle všeho nezbude nic jiného, než se pokusit vytvořit vlastní soutěž bez pomoci UEFA. Záležet ale bude hlavně na evropských velkoklubech, jestli projekt podpoří. Jejich zájem je bohužel pro něj minimální.

Wang Jianlin je podle Forbesu 29. nejbohatší muž světa, jeho firma vlastní stovky nákupních center, pětihvězdičkových hotelů, kin a karaoke řetězců. Číňan se angažuje i ve fotbale, drží totiž 20procentní podíl v Atléticu Madrid.

https://www.youtube.com/watch?v=jpEhMyACrJU