OFICIÁLNĚ: FIFA potvrdila, že MS bude hrát 48 týmů! ‘Politiku a komerci netahejte do fotbalu,’ zní z Evropy


1239


To, o čem se diskutovalo už pěkně dlouhou dobu, se stává skutečností. Mezinárodní fotbalová federace FIFA rozhodla na základě návrhu svého prezidenta Gianniho Infantina o tom, že MS bude od roku 2026 čítat 48 účastníků. Mezi evropskými funkcionáři se tato zpráva pozitivního ohlasu nedočkala, ovšem v jiných částech světa slaví.

VIDEO: Courtois jako Messi! Vymazlený přímák gólmana Chelsea je hit internetu

Jedním z bodů letošního zasedání FIFA v Zürichu bylo rozhodování o novém formátu světového šampionátu. Na výběr bylo 5 možností. Dvě z nich se týkaly turnaje se 48 týmy, další dvě pak se 40 a na výběr bylo též ponechání současného formátu o 32 týmech rozdělených na 8 skupin. Vítěznou variantou byla ovšem ta první.

MS se od roku 2026 zúčastní tedy osmačtyřicítka zemí, která bude rozdělena do 16 skupin po třech týmech. Dva lepší týmy z každé z nich postoupí do prvního vyřazovacího kola. Počet zápasů se tak rapidně zvýší. Kdo z toho bude především těžit? Samozřejmě FIFA.

FIFA president Gianni Infantino crowned Cristiano Ronaldo as the world's best player on the eve of the vote

“Infantino si tuhle věc vytyčil jako jeden z bodů ve svém programu při volbách prezidenta FIFA. Asociace si jej zvolily, a on tak tento slib naplňuje,” říká expert Sky Sportu Kaveh Solhekol.

“Samozřejmě jde o peníze. Při zvýšení počtu týmů na 48 vzroste i počet zápasů (o 16), díky čemuž mohou podle odhadů zisky FIFA narůst až o 50 %. Znamená to, že vydělají až o miliardu dolarů více. A o tom to celé je,” dává svou rozladěnost najevo Solhekol.

Jiný pohled na věc má ale každopádně iniciátor téhle myšlenky a samotný šéf FIFA Gianni Infantino. “FIFA se snaží fotbal rozvíjet po celém světě a MS je jasně největší akcí. Není to jen fotbalový turnaj. Jedná se totiž o celospolečenskou událost.” Souhlasí s ním i známé fotbalové ikony jako Carles Puyol, Jose Mourinho nebo Diego Maradona.

Výsledek obrázku pro fifa zurich

Stejně tak i šéfové asociací v zemích, které mají cestu kvalifikací vždy velmi obtížnou. Mezi ně patří např. šéf skotské FA Stewart Regan: “Věříme, že je tohle pozitivní krok zejména pro menší státy, které budou moci díky účasti na turnaji více investovat do své fotbalové infrastruktury, a pomůže jim to i při zlepšování práce s mládeží.”

Jinak situaci vidí prezident asociace sousední Anglie Martin Glenn. “Bohužel nemohu ovlivnit FIFA. My stojíme za tím, aby byl turnaj menší, protože tu existuje jistý faktor kvality,” říká Glenn.

A rozdílné názory panují i napříč kontinenty. Zatímco Evropané lamentují, v jiných koutech světa slaví. “Velká většina Afriky je z toho naprosto nadšená,” říká třeba prezident nigérijské federace Amaju Pinnick. Oponuje mu ale šéf ECA (Evropská klubová asociace) Karl-Heinz Rumenigge.

“V zájmu fanoušků a hráčů žádáme FIFU, aby od svého záměru rozšířit počet účastníků na MS ustoupila,” říká respektovaný boss Bayernu Mnichov. “Politika a komerce by neměly být hlavními prioritami fotbalu.”

Germany are the current World Cup holders having won in Brazil in 2014

Podívejme se nyní jak bude 16 nových míst rozdáno mezi jednotlivé kontinenty. FIFA sice tuhle věc ještě tají, ale podle různých spekulací bude vše vypadat následovně: Evropa dostane 3 místa (nyní má 13), 4 nové zástupce bude mít Afrika (nyní 5) stejně jako Asie (4,5).

Dvě kolonky by měly připadnout Jižní Americe (4,5) a konečně by se mělo dostat i na Oceánii, která má mít jedno místo na MS (0,5). O poslední dvě letenky se pak bude hrát v další mezikontinentální baráži, když místa dostanou zřejmě Severní a Střední Amerika a Asie.

Mundial se tak bude rozšiřovat po 28 letech, když se světového šampionátu ve Francii roku 1998 zúčastnilo poprvé 32 týmů (o 8 více než toho předcházejícího). Volba pořadatele MS 2026 proběhne za 3 roky. O kandidaturu se uchází všechny 3 severoamerické státy a Kolumbie. Zájem též vyjádřila Austrálie s Novým Zélandem, Maroko, Kazachstán a Ázerbajdžán s Tureckem.