OFICIÁLNĚ: FIFA potvrdila, jak bude vypadat kvalifikace na MS se 48 účastníky. Slaví se hlavně v Africe!


3289


Několik týdnů poté, co rozhodla o novém formátu MS (od roku 2026), potvrdila FIFA i rozdělení vzniklých 16 míst pro jednotlivé konfederace. Největší radost vypukla v Africe, jejíž počet týmů na největší fotbalové události se téměř zdvojnásobí. Jak jsou na tom další kontinenty?

Neymar bude za svoji zvláštní oslavu gólu tvrdě potrestán! Rýsuje se dokonce…

Během zasedání prezidenta FIFA Gianniho Infantina s šéfy jednotlivých konfederací padlo rozhodnutí o počtu míst, které dostane každý kontinent. Definitivně se má rozhodnout na dalším zasedání v květnu.

Vyslyšena byla žádost nového prezidenta UEFA Aleksandera Čeferina, který žádal pro Evropu 16 týmů (nyní 13). To v Africe nebo Asii mohou vypuknout bujaré oslavy. “Černý kontinent” bude totiž od MS 2026 zastupovat hned devítka týmů, což znamená 4 nová místa. To samé platí i pro největší kontinent na světě. Ten si též polepší o 4 účastníky (8 zástupců).

FIFA reveal qualifying criteria for 48-team World Cup

Spokojenost musí zavládnout též v zóně CONCACAF (Severní a Střední Amerika). Vedle tradičních účastníků USA a Mexika se totiž na šampionát mohou vydat hned 4 trpaslíci (v současnosti 2, tzn. 4 týmy). Stejným způsobem si polepší i Jižní Amerika. To ale ještě samozřejmě není všechno. Přímý postup si konečně zaručí také Oceánie (1 tým).

Ne úplně jednoduše bude vypadat mezikontinentální baráž, která má nyní čítat hned 6 účastníků (namísto 4). Účast v play-off dostane každý kontinent s výjimkou Evropy a jeden flek navíc bude ještě udělen té konfederaci, jejíž člen bude turnaj hostit (tudy také vede jediná šance Evropy na 18 týmů na MS).

Pravidla jsou následující: Dvě nejlépe postavené státy v žebříčku FIFA postoupí do 2. kola, kde se střetnou s vítězi kola prvního (které bude tedy logicky čítat zbývající 4 týmy) a 2 vítězové pak postoupí. Tím posledním účastníkem světového šampionátu pak bude pochopitelně pořadatelská země.

Zájem o pořádání prvního MS se 48 účastníky potvrdily všechny tři severoamerické státy a Kolumbie. Váhají zatím Angličané, Kazaši, Maročané, Australané s Novým Zélandem a Turci s Ázerbajdžánem.