Kolik stojí fotbaloví agenti? Jen přes léto vydojí z Premier League 5 miliard!


3871


Jsou to žraloci. Nenasytná monstra, která jdou s nadsázkou přes mrtvoly. Fotbaloví agenti. Že jsou drazí? Tak moc, že si to možná ani neumíte představit.

Do konce léta by měl padnout v Anglii rekord. Vůbec poprvé se celkové výdaje za hráče v jednom přestupovém období mají přehoupnout přes magickou hranici jedné miliardy liber. A právě agentům půjde podstatná část z této cifry do kapes…

Kolik přesně? Zhruba 150 milionů liber, v přepočtu na koruny téměř pět miliard. Tedy za předpokladu, že kluby nakonec utratí zmíněnou miliardu. “Agenti získávají v Premier League asi patnáct procent z celkové sumy v letním transferovém období,” zmiňuje ostrovní tisk.

Patnáct procent je průměr, někteří mají mnohem méně, jiní zase více. Do druhé skupiny patří například Mino Raiola, pravá ruka Zlatana Ibrahimoviče, Henrika Mchitarjana nebo Paula Pogby, nejdražšího hráče v historii.

Italský šíbr patří ve svém oboru ke špičce. Jen z přestupu Pogby měl získat 21 milionů liber. “Je to šílená doba. Přestupové částky, platy hráčů i poplatky agentům jsou nenormální. Ale nic s tím neuděláme,” konstatoval někdejší anglický útočník a moderátor BBC Gary Lineker.

Budoucí hvězdy aneb 5 talentovaných Brazilců, které Evropa ještě neobjevila

Asi není překvapení, že někteří agenti mají na účtech větší peníze než hvězdní hráči. Jestli to pro někoho platí dvojnásob, tak pro Jorgeho Mendese.

Portugalec patří mezi nejbohatší vůbec. Jen v uplynulém roce si vydělal podle Forbesu přes dvě miliardy korun. Ve své stáji má například Ronalda, Mourinha, De Geu nebo Diega Costu. “Hodně lidí mi nemůže přít na jméno, ale dělám pouze to, co umím,” reagoval Mendes v minulosti na kritiku.