Dobří holubi se vracejí aneb víte, které návraty do České ligy byly ty nejlepší?

1
2
3
4
5

7153


Dobří holubi se vracejí i do české nejvyšší soutěže. Minulý rok to byl například Hübschmann s Junem, před nimi Baroš či letos Michal Kadlec. Ne všichni se ale vrátili s bravúrou, jako například Ujfaluši. Kdo patří mezi ty nejlepší?

Karel Poborský: Lazio Řím – Sparta Praha (2002)

Autor nesmrtelného lobu z Eura 96 se do Česka vrátil na vrcholu sil, v pouhých třiceti letech. Zatímco jeho dlouholetý kamarád Pavel Nedvěd toho času patřil mezi absolutní světovou špičku a oporu Juventusu Turín, Poborský volil opačnou cestu. Šikovný, výborně technicky vybavený záložník shodil bujnou hřívu a vrátil se kvůli rodině do Sparty Praha, v jejímž dresu se stal největší hvězdou a nejlépe placeným hráčem nejvyšší české soutěže. Poborský jako kapitán dovedl dvakrát letenský tým k titulu, jednou k vítězství v českém poháru a úspěchy nasbíral i v pohárové Evropě.

Byl u postupu ze základní skupiny v Lize mistrů v sezóně 2003/04 i u zatím poslední účasti Sparty v nejprestižnější klubové soutěži o rok později. Na svůj poslední start v Lize mistrů však nebude Poborský vzpomínat v dobrém – debakl na půdě Lyonu stál místo trenéra Františka Straku, jehož nahradil Jaroslav Hřebík.

S tím si Poborský dvakrát nesedl a krátce po startu sezóny 2005/06 složil kapitánskou funkci. Spor Poborského s Hřebíkem a vedením klubu v čele s Danielem Křetínským vyústil až v záložníkův odchod. Azyl Poborský našel v toho času druholigových Českých Budějovicích, kde svou bohatou kariéru zakončil a dnes působí jako generální manažer budějovického klubu. Ačkoliv měla Poborského etapa ve Spartě trpký konec, jeho angažmá musíme hodnotit kladně. Během tří let nastřádal na Letné 85 ligových startů, v nichž vsítil 25 gólů a jako Sparťan se dostal také na EURO 2004, kde s týmem vybojoval třetí místo.

[youtube id=”i3AFcp8eE_0″]