Deschamps věří Giroudovi – dělá ale dobře?


1502


Trenér ostře sledovaného francouzského národního týmu, Didier Deschamps, zveřejnil nominaci svého celku na nadcházející Mistrovství Evropy konané právě v zemi Galského kohouta – a nutno říci, že svým výběrem některé fotbalové experty doslova a do písmene šokoval. Mnohými prosazovaný šikula Hatem Ben-Arfa totiž zůstal pouze mezi náhradníky a co víc, útok se má na EURU obejít bez elitního lyonského snajpra Lacazetta a tahouna finalisty Evropské ligy, Sevilly, Kevina Gameira.

A kdo jede místo nich? Hlavní zbraní ofenzivní letky Francouzů by měl být na jaře se trápící Olivier Giroud, tedy muž, který je typologicky zcela odlišný od zmíněných krajanů – jeho doménou je pokutové území, kde bojuje o každý míč a vyžívá se v hlavičkových soubojích, jeho střelecká potence je ale někdy až žalostně malá. Otázkou je, zda to bude stačit. Byla Giroudova střelecká impotence způsobena vážně trápením Arsenalu nebo se nic nezmění ani za podpory ofenzivních klenotů Payeta, Griezzmanna a Pogby?

Zajímavou volbou je také útočník, který by měl bývalému střelci Montpellieru krýt záda – jím je André-Pierre Gignac, kterého si můžete pamatovat z jeho plodného období v Marseille. Momentálně ale nastupuje pouze v mexické lize za tamní celek Tigres a jeho přínos pro tým je tak velkým otazníkem. Faktem ale zůstává, že francouzský celek má v jednom velikou výhodu – když se nebude dařit duu G+G, tak mohou být na hrot povoláni i hráči, kteří operují na jiných ofenzivních pozicích. Na hrotu je totiž schopen skvěle zahrát Griezzmann, Martial nebo i Kingsley Coman.

Ukočíruje Deschamps velkými jmény nabitou ekipu a dovede Francii za kýženým zlatem? A jakou roli bude hrát u případného úspěchu Giroud? O odpovědích můžeme jen spekulovat – konečnou odpověď budeme znát nejdéle 10.7., kdy se na pařížském Stade de France odehraje finále.