Chyby v boji o MISTROVSTVÍ SVĚTA se neodpouštějí. FIFA doživotně zakázala činnost africkému sudímu!


2954


Velkých chyb, kterými ovlivnil výsledek, se v podzimním zápase závěrečné fáze africké kvalifikace na MS 2018 mezi JAR a Senegalem dopustil sudí Joseph Lamptey. Naprosto nepochopitelně písknul penaltu pro domácí celek, nevyšel mu ani zbytek zápasu a ze stadionu musel být nakonec eskortován. Výsledek? Doživotní zákaz soudcování od FIFA!

Gerrard Pique se opřel do fanoušků Barcelony! Stane se černou ovcí Barcelony?

K celé události došlo 12. listopadu 2016. V utkání africké kvalifikační skupiny D o postup na MS do Ruska na sebe narazili Jižní Afrika se Senegalem. Po remíze domácích v úvodním zápase s Burkinou Faso a svém vítězství proti Kapverdám byli favority hosté. Jenže ti hráli celou dobu oslabení.

Na stranu Jihoafričanů se totiž postavil ghanský rozhodčí Lamptey. Ten byl díky vymyšlené penaltě, po níž šli pořadatelé MS 2010 do vedení, a několika dalším přehmatům obviněn z ovlivnění zápasu.

FBL-WC-2018-AFRICA-RSA-SEN

Po několika měsících vynesla FIFA rozsudek. “Disciplinární komise FIFA se rozhodla zakázat ghanskému sudímu Josephu Lampteymu jakékoliv s fotbalem spojené aktivity na národní i mezinárodní úrovni do konce života,” zněl tvrdý rozsudek z řídícího fotbalového orgánu. “FIFA nikdy nebude tolerovat jakékoliv manipulování zápasů a hodlá se vždy angažovat ve snaze udržet dobré jméno fotbalu.”

Pořádně rozlíceno bylo i vedení senegalského fotbalu. “Fotbalová federace Senegalu zaznamenala zkreslené rozhodování zápasu a skandální rozhodnutí, která pomohla domácímu týmu a měla klíčový vliv na jeho výsledek i na zeslabení našich šancí na postup na MS.”

FSF si též stěžovala na tvrdé fauly od hráčů Jižní Afriky, které sudí pustil i na vymyšlené ofsajdy nebo situace, které předcházely oběma brankám domácích. Těm díky Lampteyovi patří 2. pozice ve skupině. Tu vede o skóre lepší Burkina Faso, jež drží jedinou postupovou příčku. Senegal je s bodovým závěsem za Burkinou a Jižní Afrikou třetí.