Bianconeri, nezoufejte! Tenhle borec může Pogbu v Juventusu v klidu nahradit


7934


Paul Pogba opustil klub, který z něj udělal fotbalovou superstar. Juventus sice už před měsícem koupil římského Miralema Pjaniće, ale je možné, že největší posila do zálohy teprve přijde. 

➡Už vám dal někdo slevu skoro 1200 Kč na špičkový protein?

Většinu částky, kterou inkasoval klub z Turína za Francouze, sice vynaložil na příchod Gonzala Higuaína, ale fanoušci italského mistra doufají, že přijde ještě jedna světoznámá posila.

Kvalitní a zkušená náhrada za rozumnou cenu. To je belgický záložník Axel Witsel. Přestože za sebou nemá vyhrocené zápasy pokročilejší fáze Ligy mistrů, dokáže se vyrovnat s tlakem.

V roce 2009 odehrál za Standard Lutych utkání s Anderlechtem. V něm vážně zranil Poláka Wasilewského a belgická média z něj udělala veřejného nepřítele číslo 1.

Witselovi bylo 20 let. Se svou povahou by nezkřivil vlas ani mouše, ale domácí bulvár z něj udělal krvežíznivého zabijáka. Pomohl tomu i fakt, že lékaři odhadli délku Polákova zranění na jeden rok. “Nechodím na hřiště s tím, že bych chtěl někomu zpřelámat nohy, to není můj styl. Je mi to opravdu líto. Nejsem zlý člověk.” Axelovi to nebylo nic platné. Od svazu dostal 8 zápasů dlouhý trest, během něhož byl napaden na ulici, dostával přes e-mail výhružky smrtí a několikrát byl kameny atakován jeho dům.

Belgičan ale z incidentu získal cenné zkušenosti. “Vytvořil si hroší kůži a stal se mentálně silný a vyrovnaný,” upozornil jeho otec.

O rok později zamířil za 10 milionů eur do Benficy Lisabon, kde ale vydržel jen rok, než jej za čtyřnásobnou sumu koupil ruský gigant Zenit Petrohrad.

➡Pogba a ti další aneb 10 nejdražších přestupů fotbalové historie

V Rusku to také neměl ze začátku lehké. Kapitán týmu Igor Denisov si stěžoval na to, že cizinci dostávají v týmu daleko vyšší platy než domácí hráči. A nezdráhal se své spoluhráče jmenovat. “Kdyby byli Hulk s Witselem na stejné úrovni jako Messi nebo Ronaldo, je to v pořádku. Ale oni tak dobří nejsou, tak proč máme takové rozdíly mezi platy?”

Witselovi hodně pomohl příchod portugalského kouče Villase-Boase, který nahradil Itala Spallettiho. Mám raději útočení a přechod do předu. Taková je změna z mého úhlu pohledu,” pochvaloval si Axel příchod bývalého kouče Chelsea nebo Tottenhamu. “Hraji pod Villasem-Boasem ofenzivněji než za Spallettiho éry.”

Ódy na rodáka z Lutychu pěl také bývalý reprezentační kouč Marc Wilmots. “Když jsem přišel k belgické reprezentaci, tak jsem potřeboval jednoho speciálního hráče ve středu pole. Dal jsem tenhle úkol Axelovi. Belgická média sice byla překvapená, ale s ním byla struktura týmu konečně kompletní.” 

A co říká 27letý záložník na přestup do Juventusu? Jeho odchod se přibližuje už od té doby, kdy v Zenitu po vypršení smlouvy skončil jeho oblíbený kouč Villas-Boas. “Je to skvělý tým s výborným projektem dostat se znovu tam, kde patřil za dob Zidana a Nedvěda. Turín je navíc místem, které by mi sedělo.”

Juventus sice nechce jít nad 18 milionů eur, ale ruský klub požaduje alespoň 25 mega. “Klub na něj dal takovou cenovku, protože je to pro nás důležitý hráč. Patří mezi elitu i na mezinárodní úrovni,” nechal se slyšet nový trenér Zenitu Lusescu. Witsel, který má podle Transfermarktu hodnotu 23 milionů eur by za to určitě stál. Už jen kvůli tomu, že Blaise Matuidi by vyšel Juventus minimálně 35 milionů a Nemanju Matiće nechce nový trenér Chelsea Conte pustit vůbec.