5 rad, jak se stát skvělým exekutorem pokutových kopů!


3214


Psychologie hraje ve sportu významnou roli. Hlavně když jde do tuhého v podobě penaltového rozstřelu. Podívejte se na deset triků a tipů, které vám pomůžou rozstřel vyhrát.

1, To nejlepší na konec

Statisticky je dokázáno, že úspěšnost penaltových kopů klesá s každým dalším v rozstřelu. Je proto lepší si nechat nejlepší střelce až na poslední kopy. Pravdou sice je, že první úspěšná penalta dokáže nakopnout mužstvo, ale hráč, který tuto penaltu zahrává, má největší šanci ji proměnit.

2, Když jde o život, vykašlete se na domluvené pořadí

Když se tým dostane do situace, že musí nutně skórovat, aby se udržel v sérii naživu, vždy měl jít kopat zbývající nejlepší fotbalista bez ohledu na dohodnutém pořadí. Když jde o všechno musí jít prostě hráč s největší šancí na úspěch.

3, Naplánujte si, co chcete udělat

Podle statistik střelci, kteří předem věděli, co udělají, dosahují vyšší úspěšnosti kopů. Střelec by se měl zaměřil na první variantu kopu, která ho napadne a tím bude pak více soustředěnější. Hráč by se měl podívat na místo, kam chce míč poslat a pak si jej zafixovat v hlavě. „Nikdy neměňte rozhodnutí uprostřed kopu, protože to vede ke ztrátě soustředění a utrpí přesnost střelby. Vůbec si nedělejte starosti s brankářem, soustřeďte se pouze na svůj kop,“ radí psychologové.

4, Zapomeňte na osobní slávu

V penaltovém rozstřelu se kope za tým a ne za osobní slávu. Hráč by měl mít smysl pro odpovědnost vůči týmu, který pomáhá v soustředění. Myšlenky na budoucí slávu hráče jen rozptylují.

5, Nespěchejte se střelou

Hráči, kteří po písknutí s kopem několik sekund otálejí, dosahují lepších výsledků než ti, kteří pálí okamžitě. Ti, kdo provádějí kop rychle, sice unikají stresu, zato však do svého pokusu dávají méně soustředění a přesnosti.